صادرات سنگ ساختمانی

​​​​​​​​​​​​​​​​راهنمای صادرات سنگ ساختمانی به کشور های مختلف

​صادرات سنگ، مقوله بسیار پیچیده و مهمی است، که در سال های گذشته با نوسانات زیادی همراه بوده است. کشور ایران، در این عرصه، همواره با موانعی روبه رو بوده است. صادرات سنگ در سال 99 نسبت به سال 97، 30درصد کاهش داشته است.

​​​​​​​

​​​​​​​مقدمه

​بررسی پتانسیل بازارهای مختلف ، و میزان ظرفیت تولید و استخراج سنگ ساختمانی در کشور از مسائل مهم پیش روی صادرات است.

برای آگاهی بیشتر شما، در این مقاله سعی کرده ایم به سوالات متداول درمورد صادرات سنگ پاسخ دهیم.

​​​​​​​کشور ایران، یکی از اصلی ترین کشور های صادر کننده سنگ ساختمانی میباشد. در سال های اخیر به دلیل نبود ثبات در سیاست صادرات سنگ، کشور ما از جایگاه پنجم به جایگاه هفدهم تنزل پیدا کرده است. صادرات سنگ ایران، بازار فعالی در کشور های حوزه خلیج فارس، کشور های آسیای شرقی و اروپا دارد.
85درصد از انواع سنگ های ساختمانی در ایران استخراج و فرآوری میشود. انواع سنگ های آنتیک، کوپ، اسلب و تایل در بازار صادرات سنگ ایران به فروش میرسند. این صنعت یکی از سودآورترین تجارت های غیر نفتی در کشور به شمار می آید.
ایران در صادرات سنگ ساختمانی با کشورهایی مثل ترکیه، چین، ایتالیا و اوکراین رقابت می کند. کشور های عمان، هند، چین، قطر، ترکیه، عراق، روسیه، گرجستان و کشور های اروپایی از وارد کننده های سنگ های ساختمانی  کشور ایران هستند.در بین این کشور ها، بیشترین صادرات سنگ ایران به کشور چین میباشد. ​​جایگاه صادرات سنگ ساختمانی در ایران

صادرات سنگ ساختمانی، به دو روش برش خورده { اسلب و تایل } و بدون برش { کوپ } صورت میگیرد. سنگ کوپ، به کشور های چین، ترکیه و ایتالیا صادر میشود و در کشور مقصد برش خورده میشود، اما به دلیل اینکه فاقد ارزش افزوده میباشد مشمول عوارض است.
سنگ های برش خورده، اغلب به کشور های عراق، عمان، قطر، امارات و افغانستان صادر میشود.
سنگ مرمریت، تراورتن، چینی و مرمر از پرطرفدار ترین سنگ های صادراتی هستند. سنگ های قیمتی مانند فیروزه و سنگ های صنعتی مثل سنگ آهن و سنگ نمک هم از جمله سنگ های صادراتی میباشند.
سنگ ها با توجه به وزن بالایی که دارند تنها به دو صورت زمینی و دریایی حمل میشوند. کشور ایران به دلیل دسترسی به آب های آزاد موقعیت خوبی برای صادرات سنگ دارد.
سنگ های کوپ درون کانتینر های 20 فوتی قرار داده میشوند و سنگ اسلب با توجه به سایز بزرگی که دارد روی پالت گذاشته میشود. 5یا 6 پالت درون یک کانتینر 20 فوتی حمل میگردد. حمل سنگ های ساختمانی، بسیار حساس بوده و ملزم دقت بالایی میباشد. 


​​​​​​​انواع سنگ های صادراتی

کشور ایران، اصلی ترین و بزرگترین معادن سنگی دنیا را به خود اختصاص داده است. شما میتوانید با سرمایه گذاری روی هر کدام از سنگ های ساختمانی، انتظار موفقیت در این زمینه را داشته باشید. البته به شرط اینکه در این زمینه با کارشناسان و افراد متخصص در این زمینه، گفت و گو و مشورت کنید.در ایران معادن سنگ ساختمانی و همچنین کارخانه های برش سنگ بسیار زیاد است. تنوع طرح و رنگ سنگ های ساختمانی در کشور ایران، باعث جلب توجه مشتریان خارجی شده و صادرات به کشورهای اروپایی و آسیایی پررونق شده است. این موارد باعث شده صادر کنندگان سنگ ساختمانی در کشور ایران موفق باشند.


​​​​​​​از مشکلات صادرات :

1_  موانع گمرکی و مراحل اداری صادرات 

2_استخراج و فرآوری غیر فنی 

3_عدم تبلیغات و اطلاع رسانی نامناسب از سنگ های ساختمانی

4_نبود هماهنگی و ارتباط بین بخش های خصوصی و دولتی

5_تحریم ها و عدم امکان مبادلات ارزی
 

مزایا و مشکلات صادرات سنگ​​​​​​​ ساختمانی

​​همانطور که اشاره کردیم بیشترین میزان صادرات سنگ ساختمانی از کشور ما، به کشور چین با 126 میلیون دلار درسال میباشد.​​​​​کشور هندوستان، در رتبه دوم با 10 میلیون دلار و ایتالیا، در رتبه سوم با 4 میلیون دلار میباشند. کشور های افغانستان، عراق، امارات و قطر در رتبه های بعدی قرار میگیرند.
با صادرات سنگ ایران با برخی کشور ها بیشتر آشنا شوید:

صادرات سنگ ساختمانی به روسیه: در کشور روسیه به دلیل شرایط آب و هوایی خواهان سنگ ساختمانی میباشند، چه برای نمای بیرونی و چه برای داخل ساختمان. روسیه به دلیل اختلافاتی که با اوکراین و ترکیه دارد، رابطه تجاری خوبی با کشور ایران دارد. در این میان بازار خوبی برای صادرات سنگ فراهم شده است.ما به شما توصیه میکنیم برای موفقیت در صادرات، با زبان و روحیات مردمان این کشور آشنا باشید، تا بتوانید به خوبی با آن ها ارتباط بگیرید. وجود شاهراه ارتباطی دریای خزر بین ایران و روسیه فرصت مناسبی را برای تجار فراهم کرده است.
 

صادرات سنگ ساختمانی به ترکیه: بازار سنگ های گرانیت، وایت ماربل، تراورتن، مرمر و مرمریت در کشور ترکیه داغ است. مصرف کنندگان سنگ های ساختمانی در ترکیه خواهان سنگ اسلب با ضخامت 2 سانتی متر هستند، اگر قصد صادرات سنگ ساختمانی به این کشور را دارید باید با سلیقه مصرف کنندگان آشنایی کامل داشته باشید.سنگ های تراورتن آتشکوه، مرمرهای {سبز ، آبی ، پرتغالی }، سنگ چینی، مرمریت لاشتر، مرمریت مشکی نجف آباد، مرمریت دهبید و مرمریت پرشین سیلک پر طرفدارترین سنگ ها در ترکیه هستند.


​​​​​​​صادرات سنگ به کشور عراق: تجارت بین خریداران عراقی و فروشندگان ایرانی پیشرفت زیادی داشته است. عراق به دلیل هم مرز بودن با ایران  یکی از
نزدیک ترین بازار های معاملاتی به ایران میباشد. سنگ های تراورتن، مرمریت و چینی، محبوبیت زیادی بین خریداران عراقی دارد. فاصله نزدیک با عراق باعث کم شدن هزینه حمل بار به این کشور شده است.

​​​​​​​​​بیشترین حجم صادرات سنگ ساختمانی به کدام کشورهاست؟

ذخایر سنگ های ساختمانی در جهان 15 میلیارد تن میباشد و 4/7 میلیارد تن از این ذخایر را ایران داراست. 44 درصد سنگ مرمریت، 25 درصد سنگ چینی، 20درصد سنگ گرانیت، 10 درصد سنگ تراورتن و 1 درصد سنگ مرمر از معدن سنگ های ساختمانی ایران استخراج میشود.
اصفهان قطب تولید سنگ ایران است و استان مرکزی، آذربایجان شرقی و غربی، فارس، یزد، قزوین و همدان در رتبه های بعدی قرار میگیرند.


استان اصفهان: این استان 89 درصد از معادن سنگ تراورتن را در خود جای داده است. از معادن مهم این استان: معدن سنگ اسلب مشکی نجف آباد، معدن بازبنده نایین، معدن سنگ مرمر هفتومان خور و بیابانک، معدن سنگ خسرو آباد نطنز، معدن تخت سرخ اردستان، معدن گلدن بلک کاشان.


استان آذربایجان شرقی: 440 معدن فعال در این استان قرار دارد. سنگ های مرمر، چینی، مرمریت، تراورتن و گرانیت از جمله سنگ های استخراج شده از معدن این استان هستند. شهرستان آذرشهر دارای 40 معدن فعال و یکی از مراکز مهم تولید سنگ ساختمانی در کشور میباشد. از جمله معادن این استان: معدن تراورتن طوره، معدن سنگ مرمریت سیه باز، معدن سنگ گرانیت قالچاقی، معدن سنگ چینی جلبر، معدن سنگ چینی کویکلو و....

استان مرکزی: یکی از دیگر استان های کشور که معادن مهم تراورتن را در خود جای داده استان مرکزی میباشد. علاوه بر تراورتن تعدادی معدن مرمریت هم در این استان به چشم میخورد. معدن سنگ تراورتن تخت پنیر گچه، معدن مرمریت آمبر محلات، معدن تراورتن کرم آب گرم و....


​​​​​​​استان فارس: استان فارس با کیفیت سنگ مطلوبی که ارائه میدهد 30 درصد از صادرات سنگ ساختمانی کل کشور را به خود اختصاص داده است.در این استان 398 سنگبری فعال وجود دارد. از معادن این استان بیشتر سنگ چینی و مرمریت اسخراج میشود. فارس از نظر تعداد معادن رتبه چهارم را دارد. معدن مرمریت پرشین سیلک بیات، معدن دهبید، معادن نیریز، معادن مرودشت و معادن بوانات از سری معادن استان فارس هستند.
​​​​​​​مهمترین معادن سنگ های ساختمانی

​​مراحل صادرات سنگ ​​​​​​​ساختمانی به خارج از کشور

1_ بسته بندی سنگ 

2_گرفتن مجوز

3_حمل کالا به گمرک

4_تهیه وسیله حمل

5_گرفتن گواهی مبدا

6_خروج کالا از کشور

​​​​​​​مدارک مورد نیاز جهت صادرات سنگ​​​​​​​ ساختمانی

​​​​​​​1_کارت بازرگانی

​​​​​​​2_استاندارد، مجوز ها و بازرسی کالا

3_فاکتور و لیست عدلبندی

4_قبض باسکول تاییدیه وزن

5_اضهارنامه صادراتی

6_گواهی مبدا

7_بارنامه و مانیفست

کشور ایران، دارای منابع و معادن طبیعی فراوانی میباشد. دسترسی ایران به آب های آزاد و قرار گرفتن بر سر بزرگترین راه ارتباطی شرق به غرب، موقعیت بسیار خوبی را برای تاجران فراهم کرده است. اگر چنانچه قصد صادرات سنگ ساختمانی را دارید، حتما درمورد کشور مقصد تحقیق کنید و نکته بسیار مهم این که تا حدودی به زبان کشور مورد نظر مسلط باشید. میتوانید با مشاوران ما، درمورد صادرات سنگ ساختمانی، گفت و گو  و مشورت کنید.

​​و در نهایت :

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید