قیمت چوب

سامانه جامع مشاوره گروه آتی سنگی

لیست قیمت انواع چوب های موجود در بازار ایران
همان طور که می دانید، شناخت صحیح درباره انواع چوب، نحوه استفاده از آنها، شرایط نگهداری و کاربردشان باعث می شود تا خریدی بهتر و با هزینه تمام شده کمتری داشته باشیم. با توجه به نوسانات شدید قیمت ها در شرایط فعلی، آگاهی از قیمت انواع چوب های موجود در بازار سبب می شود تا قیمت نهایی و هزینه تمام شده محصولات چوبی کمتر شده و به طبع آن خریدی با صرفه اقتصادی بیشتری داشته باشیم.
در مقالات قبلی بخش چوب سعی در معرفی و شناخت هرچه بیشتر شما عزیزان با رنگ و طرح چوب، انواع چوب، مقایسه کیفیت و دوام چوب و مزایا و معایب استفاده از چوب را بیان کردیم. امید است با مطالعه این مقالات، کمکی در جهت انتخاب و خرید درست شما عزیزان از محصولات چوبی مختلف شویم.
در این بخش، لیستی از قیمت انواع چوب های پرکاربرد موجود در بازار تهیه شده تا نسبت به نوسانات قیمتی متریال مصرفی اطلاع پیدا کنید. ​​​​​​​

​​​​معرفی کلی درباره انواع چوب
در یک تقسیم بندی کلی، چوب های موجود در بازار به 2 نوع چوب های داخلی و وارداتی تقسیم بندی می شوند. چوب های وارداتی عمدتا به دلیل وابستگی به نرخ ارز، نوسان قیمت بیشتری نسبت به چوب های داخلی داشته و همین مسئله سبب مشکلاتی برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مصنوعات چوبی شده است.
از جمله چوب های رایج موجود در بازار عبارتند از:
·      چوب راش (beech)
·      چوب زبان گنجشک (ash)
·      چوب افرا (maple)
·      چوب بلوط (oak)
·      چوب گردو (walnut)
·      چوب نراد روسی (abies)
·      چوب اقاقیا (mimosa)
·      چوب ماهاگونی (acajou)
·      چوب ساج (teak)
·      چوب صنوبر یا تبریزی (poplar)
·      چوب ممرز (Carpinus betulus)
·      چوب آبنوس (ebony)
·      چوب بالسا (balsa)
·      چوب گیلاس (cherry)
·      چوب چنار (planes)
·      چوب سپیدار (populus alba)
·      چوب سرخدار (Taxus baccata) و ... می باشد.
در بین چوب های نام برده شده، برخی از آنها در صنایع چوبی مثل منبت کاری، خاتم کاری، ساخت مبلمان، میز، قفسه، روکش کاری و به طور کلی صنعت نجاری کاربرد گسترده ای دارند. از جمله این چوب ها می توان به چوب راش، چوب گردو، چوب بلوط، چوب نراد، چوب زبان گنجشک و ... اشاره نمود. با این حال، گونه های دیگر چوبی نظیر چوب درخت آبنوس، چوب ماهاگونی، سرخدار و ... در کاربردهای خاص و منحصر به فرد همانند ابزار آلات موسیقی، مصنوعات نفیس و گران بها مورد استفاده قرار می گیرند.

نکات مهم در هنگام خرید چوب
از جمله نکاتی که در هنگام خرید چوب بایستی به آن ها توجه کنیم عبارتند از:
·      درصد رطوبت درون چوب: مهمترین مسئله در خرید چوب، میزان رطوبت موجود در چوب می باشد. اگر چوب رطوبت زیادی داشته و به عبارت دیگر چوب خشک نباشد، باعث ایجاد مشکلاتی نظیر تغییر شکل چوب، دشواری کار با چوب تر (عملیات برش و فرم دهی) و به طبع آن هزینه های جانبی بیشتر برای خشک سازی چوب می شود. از این رو بایستی به خشک بودن چوب و کم بودن درصد رطوبت آن توجه ویژه کرد. به طور معمول رطوبت چوب های مصرفی در داخل ساختمان بین 6 تا 7 درصد و در خارج ساختمان بین 10 تا 12 درصد مناسب است.
·      کیفیت الوارها: برخی از چوب ها به دلیل فرایند خشک سازی نامناسب یا عدم کیفیت، بر روی سطح خود دارای شکاف، ترک، پوسیدگی و مشکلات متعددی در درون خود هستند. عدم نبود تجربه کافی در این زمینه سبب ایجاد هزینه های اضافی تعمیر و بازسازی چوب خریداری شده می شود.
·      فصل خرید چوب: مناسب ترین زمان برای خرید چوب خشک با قیمت مناسب و مقرون به صرفه، اواخر تابستان است. عمدتا چوب خشک در فصل های سرد سال به خصوص زمستان با قیمتی چند برابر بیشتر عرضه می گردد. پس خرید چوب خود را به این فصول موکول نکنید.
·      به نوع و گرید چوب خود دقت کافی کنید. هر نوع چوبی بسته به کیفیت دارای گریدهای متفاوتی است. بر ای مثال چوب راش از گریدهای مختلف با محدوده قیمت متفاوت در بازار عرضه می شود. سعی کنید برای کربرد مورد نظر خود، چوب مختص به آن را خریداری کرده تا در سال های بعد متحمل هزینه های اضافی نشوید. برای این کار اطلاع از کاربرد هریک از انواع و گرید چوب به خصوص برای پیمانکاران و نجاران امری ضروری است. برای آگاهی بیشتر درباره انواع چوب و کاربرد هریک به مقاله ((کاربرد و کیفیت چوب)) و (( انواع چوب)) مراجعه نمایید.
·      بنا به کاربرد مورد نظر، چوب مخصوص به آن را خریداری کنید. برای مثال برای داخل ساختمان استفاده از چوب های مقاوم در برابر  موریانه و افات نظیر چوب روس بهترین انتخاب می باشند. یا برای نمای ساختمان مخصوصا در مناطق مرطوب و شرجی استفاده از چوب های ترموود پیشنهاد می شود.
·      در هنگام خرید به حجم چوب مورد نیاز خود توجه کنید. اگر برای مصارف شخصی و علاقه مندی خود، نیاز به مقدار کمی چوب دارید و مقدار چوب مصرفی مورد نیاز شما بالا نیست، بهتر است از نجاری های اطراف محل سکونت خود، ابعاد چوب مصرفی خود را سفارش دهید تا هزینه های برش و جداسازی و هزینه های وابسته کمتر شود. اما اگر در حال حاضر در صنعت چوب مشغول به کار هستید و تعداد قابل توجهی چوب برای ساخت و ساز مصنوعات چوبی نیاز دارید، می توانید از چوب فروشی های معتبر شهر خود به صورت الواری یا متر مکعبی خریداری کنید.
یکی از بزرگترین مرکز فروش چوب در تهران، سایت چوب فروشان خاوران واقع در 15 کیلومتری استان تهران است. این مرکز فروش، منبع فروش انواع چوب های ایرانی و وارداتی توسط واحدهای تجاری معتبر می باشد.
​​​​​​​

عوامل موثر بر قیمت چوب
·      کیفیت چوب
·      میزان رطوبت چوب
·      فصل خرید چوب
·      عدم وجود نقص، شکاف و گره در چوب
·      وارداتی یا داخلی بودن چوب
·      ابعاد و ضخامت چوب مورد نیاز
·      میزان فراوانی و در دسترس بودن چوب از عوامل تاثیرگذار بر قیمت تمام شده چوب می باشد.
 
 
گران قیمت ترین و ارزان ترین چوب های موجود در بازار ایران کدامند؟
از جمله گران قیمت ترین چوب های موجود در بازار، چوب درخت آبنوس است. یک کیلوگرم از این چوب حدود 10 هزار دلار قیمت دارد. چوب درخت آبنوس بسیار خوش بو با وزن مخصوص نسبتا بالا می باشد. این نوع چوب به رنگ های مختلف سیاه، قهوه ای، زرد و سفید در بازار یافت می شود. این نوع چوب نیز همانند سایر چوب ها دارای گریدها و انواع مختلفی نظیر آبنوس سیاه، آبنوس کاکی، آبنوس مرمری می باشد.
از ویژگی های برتر چوب آبنوس سختی و استحکام بالای این چوب می باشد. همین ویژگی سبب شده تا از این چوب در ساخت ابزار آلات موسیقی مثل پیانو، ساخت مبلمان، میز و صندلی و انواع مصنوعات نفیس و گران قیمت استفاده شود.
در بین چوب های داخلی نیز چوب درخت گردو یکی از گران قیمت ترین چوب های ایرانی محسوب می شود. چوب گردو چوبی نیمه سخت با وزنی نسبتا سنگین  است و دارای رنگ های قهوه ای تیره و خاکستری مایل به قهوه ای می باشد. از این نوع چوب علاوه بر نقوش و رگه های زیبای آن به دلیل دوام و ماندگاری بالا و مقاومت در برابر خمش، کشش و فشار برای ساخت مبلمان ، تهیه روکش، کارهای هنری مثل مجسمه سازی، منبت کاری و معرق کاری استفاده گسترده می شود.
ارزان ترین چوب در بازار ایران متعلق به چوب درختان کاج و صنوبر می باشد. چوب یولکا یکی از انواع چوب روسی با قیمت مناسب است که عمدتا به دلیل ضریب الاستیسیته بالا در ساخت درب و پنجره های چوبی استفاده فراوان می شود.
چوب ساسنا نیز یکی دیگر از انواع چوب روسی است که به دلیل گره های زیاد از کیفیت و در نتیجه قیمت پایین تری نسبت به چوب یولکا برخوردار است. از همین رو، با گذشت زمان درب های چوبی ساخته شده از این نوع چوب دارای اعوجاج و تاب خوردگی بسیاری است. عمدتا از این چوب برای ساخت تخته های بنایی و کارهای ساختمانی استفاده می شود.
لیست زیر جدولی از قیمت انواع چوب های پرکاربرد در بازار ایران در خرداد 1400 می باشد. توجه کنید که نوسانات قیمتی سبب شده تا نرخ ثابت و مشخصی برای قیمت چوب وجود نداشته باشد. در نتیجه لیست زیر برای مقایسه کیفی قیمت انواع چوب تهیه گردیده است.
لازم به ذکر است که قیمت الوار با قیمت اسلب متفاوت بوده و معمولا قیمت اسلب بالاتر است. از اسلب های چوبی برای ساخت میز و کانترهای آشپزخانه استفاده می شود.
همان طور که در جدول بالا مشاهده می کنید، چوب راش ترک نسبت به نوع گرجستانی دارای قیمت بیشتری است که این عامل به دلیل کیفیت بالای چوب راش ترک می باشد. اما به هرحال هر دو نوع چوب راش برای مصارف نجاری کاربرد گسترده ای دارند.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش