طرح و رنگ چوب

سامانه جامع مشاوره گروه آتی سنگی

چه رنگی برای چوب مناسب است؟
انتخاب رنگ و نوع چوب به پارامترهای متعددی از جمله نوع کاربری، شرایط آب و هوایی، شرایط دمایی، میزان سایش، مقاومت چوب و سلیقه و پسند فردی بستگی دارد. در این مقاله  سعی داریم شما را با انواع رنگ های مورد استفاده جهت رنگ کاری چوب آشنا ساخته و پرکاربردترین رنگ های چوب مناسب دکوراسیون داخلی و خارجی منزل را معرفی کنیم.​​​​​​​

رنگ کاری در صنعت چوب به 2 دسته رنگ کاری پوششی و غیر پوششی تقسیم بندی می شود. در رنگ کاری پوششی، رنگ کاملا طرح و بافت چوب را پوشانده به نحوی که نوع چوب مورد استفاده مشخص نیست. ولی در رنگ کاری غیر پوششی رنگ سطح چوب را پوشانده اما همچنان طرح و بافت و رگه های چوب قابل مشاهده است. در رنگ کاری پوششی عیوب، زدگی و یا برآمدگی سطح چوب بیشتر نمایان می شود. بنابراین لازم است که قبل از رنگ کاری، پرداخت مناسب انجام داده و از بتونه، رزین یا خاک اره و چسب برای پر کردن خلل و فرج استفاده کنید.
رنگ های روغنی، اسپری های رنگی و ... از انواع رنگ های پوششی هستند. رنگ های روغنی، روغن های گیاهی و شاپان نیز از دسته رنگ های غیر پوششی به حساب می آیند.
از جمله رنگ های فوری مورد استفاده برای سازه های چوبی، سیلر، کیلر، نیم پلی استر، پلی استر، رنگ های فوری خودرویی و ... می باشند. البته ناگفته نماند که انواع رنگ های فوری مورد استفاده در صنعت چوب، بسیار بیشتر از موارد گفته شده می باشد. اما ما در اینجا به مهمترین و پرکاربردترین رنگ های فوری مورد استفاده برای چوب اشاره می کنیم.
بعضی از رنگ های فوری مثل سیلر، کیلر، نیم پلی استر و ... به طور معمول غلیظ بوده و به رنگ عسلی هستند. برای رقیق سازی آن ها از حلال های متداول رنگ مانند تینر استفاده می شود. به تینرهای مورد استفاده برای رنگ های فوری، تینر فوری گفته می شود. این ماده معمولا بوی بسیار زننده ای داشته و خاصیت خورندگی و پاک کنندگی آن بالاست.
برای خشک کردن رنگ های فوری همانند نیم پلی استر و تمام پلی استر، از هاردنر یا خشک کن با ترکیب و مقدار مشخص استفاده می شود. سیلر، کیلر، نیم پلی استر و پلی استر از جمله رنگ های فوری هستند که رنگ چوب را تغییر نداده و همانند روغن جلا سبب براقیت سطح چوب می شوند. در حالی که رنگ های خودرویی پس از اجرا، رنگ چوب را تغییر می دهند. حتی می توان طرح و بافت چوب را به وسیله این رنگ ها پوشش داد.
به طور کلی از رنگ های فوری برای رنگ کاری سازه های قدیمی، پوشش کابینت های ام ی اف، مبلمان، میز ناهار خوری، سرویس خواب، درب و پنجره چوبی و ... استفاده می شود. این رنگ ها مخصوص فضای داخل منزل بوده و استفاده از آن ها در فضای باز مجاز نیست.
برای اجرای رنگ فوری می توانید از قلم مو، سنباده و پیستوله استفاده کنید. اما اگر تجربه رنگ کاری سازه های چوبی را ندارید، بهتر است از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.
1.    رنگ های روغنی مخصوص رنگ کاری چوب
رنگ های روغنی بیشتر در صنعت فلز استفاده می شوند اما در صنعت چوب به منظور تغییر رنگ شاپان به رنگ چوب افزوده می شود. از شناخته شده ترین رنگ روغنی مورد استفاده برای سازه های چوبی، روغن جلا است. حلال این رنگ تینر روغنی، بنزین و نفت بوده که در این میان، بنزین زودتر خشک شده و بوی رنگ را از بین می برد. این رنگ ها در اصل مخصوص رنگ کاری چوب نیستند اما استفاده از آن ها به دلیل قیمت پایین رواج زیادی دارد. این رنگ ها در طیف رنگی گسترده ای تولید می شوند. اگر تمایل به استفاده از رنگ های روغنی را دارید، پیشنهاد می کنیم که ابتدا بر روی سطح سیلر زده و سپس از رنگ روغنی استفاده کنید چرا که عدم استفاده از سیلر موجب ایجاد پرز بر روی سطح کار می شود. از رنگ های روغنی برای هر دو نوع رنگ کاری پوششی و غیر پوششی استفاده می شود. برای اجرای رنگ های روغنی ابتدا رنگ را با نسبت معینی از تینر روغنی یا بنزین رقیق کرده و سپس با قلم مو و سنباده رنگ کاری را شروع کنید و در آخر رنگ اضافی را با دستمال پاک کنید تا طرح و نقش چوب بهتر نمایان شود. این کار برای رنگ کاری غیر پوششی هم استفاده می شود. تنها کافی است که از تینر غیر فوری که دیرتر خشک شده، استفاده کنید. اگر از تینر فوری یا بنزین استفاده شود رنگ پوششی به دست می آید.
2.    روغن های گیاهی مخصوص رنگ کاری چوب
روغن های گیاهی به دلیل سهولت در اجرا و خشک شدن سریع از بهترین رنگ های موجود در بازار هستند. این گونه روغن ها اکثرا وارداتی با قیمت نسبتا بالا و البته با کیفیت عالی هستند. از مزیت های دیگر روغن های گیاهی این است که کاملا گیاهی بوده و برای سلامتی انسان ضرر ندارد و به همین دلیل برای پوشش اسباب بازی های چوبی کودکان بهترین گزینه هستند. از دیگر کاربردهای روغن های گیاهی، استفاده از آن ها به عنوان پوشش ظروف چوبی، کفپوش و سازه های چوبی در معرض رطوبت و نور خورشید می باشند. امروزه روغن های گیاهی به دلیل ویژگی هایی مانند محدوده رنگی وسیع، آب گریز بودن، موج نما بودن، شیمیایی نبودن، ضد حساسیت، اجرای آسان و ... طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. روغن های گیاهی اکثرا نیاز به رقیق سازی نداشته و با قلم مو و یا دستمال قابل انجام است. جلوه و زیبایی کار بعد از رنگ کاری با این گونه روغن ها به نوع چوب استفاده شده بستگی دارد. از روغن های گیاهی می توانید برای رنگ کاری مبلمان چوبی، درب و پنجره چوبی، کابینت، وسایل چوبی، کفپوش و پارکت چوبی، نمای چوبی (ترموود) استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای مخلوط کردن رنگ های مختلف روغن های گیاهی حتما از یک برند استفاده کنید. چرا که جزئیات و ساختار فنی هر برندی متفاوت است.
3.    لاک الکل مخصوص رنگ کاری چوب
یکی از روش های رنگ کاری چوب، استفاده از لاک الکل است. این رنگ از دو جزء لاک و الکل تشکیل شده است. لاک موجود در بازار به صورت پودری و به رنگ های روشن تا زرد متمایل به نارنجی می باشد که اصطلاحا به آن ها شلاک (shellac) گفته می شود. حلال این لاک، الکل صنعتی می باشد. روش اجرای آن بر روی سطح کار بسیار ساده و تنها با استفاده از دستمال امکان پذیر است. این رنگ در برابر اسید، الکل و حرارت مقاوم نیست . بنابراین از به کاربردن آن برای سطوح در معرض اشتعال جدا خودداری کنید.
4.    رنگ های دکوراتیو مخصوص رنگ کاری چوب
رنگ های دکوراتیو از جمله رنگ های تزیینی برای کاربرد پوشش چوب هستند برای اجرای رنگ دکوراتیو نیاز به تجربه و مهارت خاصی نبوده و تنها می توانید با سنباده و رنگ، سطح چوب را پوشش دهید. این نوع رنگ ها برای تولیدات صنعتی استفاده نشده و معمولا برای سازه های چوبی کوچک دست ساز مناسب هستند.
5.    روغن های طبیعی مخصوص رنگ کاری چوب
این روغن ها با روغن های گیاهی گفته شده در بالا تفاوت داشته و معمولا به صورت سنتی تولید شده و فرمولاسیون خاصی برای تولید آن ها وجود ندارد. از جمله شناخته شده ترین روغن های طبیعی می توان به روغن برزک، کنجد، سویا، آفتابگردان و ... اشاره نمود. این گونه روغن ها به دلیل چربی فراوان به راحتی در چوب نفوذ کرده و سبب آب گریز شدن و مقاومت چوب در برابر رطوبت و آفتاب می شوند. پیشنهاد می شود برای اجرای این نوع روغن ها، اجرای کار را در فضای باز انجام ندهید چرا که ماهیت روغن های طبیعی دیر خشک شدن آن ها بر سطح چوب می باشد. در نتیجه ممکن است گرد و غبار و خاک موجود در هوا را جذب شود. از این نوع روغن ها برای رنگ کاری غیر پوششی استفاده می شود.
6.    واکس چوب طبیعی
واکس های طبیعی یکی دیگر از روش های رنگ کاری چوب هستند. این نوع واکس ها نسبت به روغن های طبیعی مقاوم تر بوده و در رنگ و بو های مختلف به فروش می رسند. این نوع واکس ها همانند روغن های گیاهی، اجرای آسانی داشته و تنها با استفاده از یک دستمال یا تکه اسفنج می توانید پوشش دهی را آغاز کنید.
7.    رنگ پلی اورتان چوب
رنگ های پلی اورتان نوعی رنگ های شیمیایی بسیار مقاومی هستند که معمولا در صنعت برای آب گریز نمودن سطح چوب از آن بهره می برند. از کاربردهای مهم استفاده از این رنگ، پوشش های مقاوم در برابر رطوبت، میز ناهار خوری، مبلمان و ... می باشد. رنگ های پلی اورتان جایگزین بسیار مناسبی برای نیم پلی استر می باشند. چرا که این نوع رنگ بر خلاف نیم پلی استر دوام و ماندگاری بالایی داشته و بعد از اجرا بر روی رنگ سفید، تغییر رنگ ایجاد نمی شود. برای رنگ کاری کابینت های چوبی نیز می توان از رنگ پلی اورتان استفاده کرد. این رنگ بسیار شبیه به نیم پلی استر براق می باشد.
8.    رزین های اپوکسی چوب
حتما تا به حال سازه های چوبی ساخته شده با رزین و چوب را دیده اید. برای ساخت این نوع سازه ها از رزین اپوکسی استفاده می شود. رزین اپوکسی بسیار مقاوم بوده و از دو جزء رزین و هاردنر تشکیل شده است. کار کردن با این رزین ها آنچنان ساده نیست و نیاز به داشتن تجربه و مهارت در زمینه کار با رزین می باشد. رزین های اپوکسی معمولا به صورت لایه ای شفاف سطح چوب را پوشانده و زمان خشک شدن نسبتا زیادی دارند.
9.    پتینه چوب
پتینه کاری روشی برای کهنه کاری اجسام چوبی با ترکیب چند رنگ و ایجاد لایه های رنگی بر روی سطح چوب می باشد. پتینه کاری انواع مختلفی دارد. گاهی با رنگ روغنی، لاک الکل و رنگ های حلال در آب استفاده شده و گاهی از شاپان به این منظور استفاده می شود.
10.اسپری رنگ مخصوص چوب
اگر تمایل دارید که قطعه کوچکی از سطح چوب را رنگ کاری کنید و با ترکیب رنگ ها و میزان استفاده از حلال، هاردنر و رنگ آشنایی چندانی ندارید، بهترین و راحت ترین کار استفاده از اسپری های رنگ است. اسپری های رنگ خود به 2 دسته اسپری روغنی و اکریلیکی تقسیم بندی می شوند. اسپری روغنی دیرتر خشک شده و همین باعث جذب گرد و غبار و خاک بر سطح چوب می شود. اگر رنگ کاری پوششی انجام می دهید، بهتر است حداقل 12 ساعت به رنگ روغنی فرصت دهید تا کاملا خشک شود. اسپری اکریلیک نیز در دو نوع دوپلی کالر و اکو در بازار موجود است که بسته به کیفیت و مواد سازنده آن ها، میزان خشک شدن سطحی آن ها متفاوت است.

چند نکته کاربردی قبل از خرید و اجرای رنگ های چوب:
1.    بهترین کار برای تغییر رنگ چوب به نحوی که طرح چوب باقی بماند، استفاده از روغن های دوجزئی است.
2.    یک ایراد بزرگ رنگ های براق این است که هنگامی که بر روی چوب اجرا می شوند، تمامی نواقص و عیوب و ناصافی چوب را نشان می دهند. برای رفع این مشکل می توانید روی کار نیم پلی استر یا کیلر سوپر مات بزنید.
3.    روغن های گیاهی مخصوص چوب بهترین رنگ فوری برای سازه ها و مجسمه های چوبی در معرض رطوبت و آفتاب می باشند. همچنین از این رنگ ها برای جلوگیری از پوسیدگی چوب می توان استفاده نمود.
4.    برای سازه های قدیمی مخصوصا درب و پنجره چوبی به منظور ایجاد جلا و براقیت و حفظ طرح و رگه های چوب، می توانید از کیلر خودرویی استفاده کنید. کیلرها در برابر رطوبت و آفتاب مقاوم بوده و پس از مدتی زرد نمی شوند.
5.    از جمله بهترین رنگ های مات مورد استفاده برای رنگ آمیزی چوب مبلمان، نیم پلی استر و کیلر مات و یا روغن های گیاهی مخصوص چوب می باشد. همچنین برای ایجاد سطح براق بر روی چوب مبلمان می توانید از نیم پلی استر یا تمام پلی استر براق استفاده کنید. اگر بحث هزینه برای شما مطرح نباشد، بهترین گزینه که مقاومت بالایی در برابر تغییر رنگ دارد، روغن های گیاهی مخصوص چوب می باشد.
6.    برخی از افراد به اشتباه برای پوشش چوب های فضای باز از نیم پلی استر، سیلر و کیلر استفاده می کنند که کاری به شدت نادرست است چرا که این پوشش در برابر رطوبت، آفتاب و تغییر رنگ مقاوم نبوده و در نتیجه برای فضای باز مناسب نمی باشد.
7.    همواره به میزان ترکیب تینر و رنگ های فوری مانند نیم پلی استر دقت کنید. اگر نسبت تینر به نیم پلی استر درست نباشد و رنگ بیش از حد رقیق شود، سبب مات شدن سطح کار می شود. پرداخت نامناسب، میزان نادرست ترکیب هاردنر، کافی نبودن میزان سیلر و پاشش نادرست رنگ نیز از عوامل دیگر مات شدن سطح کار حتی با وجود استفاده از رنگ های فوری براق می باشند.
8.    بهترین روش برای تغییر رنگ سازه های چوبی قدیمی، پاک نمودن کامل رنگ و اجرای مجدد رنگ فوری بر روی سطح کار است. اما اگر در این زمینه مهارت ندارید و یا کیفیت بالا ملاک نیست می توانید از رنگ های روغنی و یا دوجزئی استفاده کنید.
9.    همواره توجه داشته باشید که بر روی رنگ های روغنی نمی توان از کیلر استفاده نمود.
10.برای تغییر رنگ روغن جلا بهتر است از رنگ های روغنی استفاده کنید. ترکیب روغن جلا و شاپان مناسب نیست.
11.همرنگی رنگی است برای یکنواخت سازی رنگ آستری و رنگ اولیه چوب که  با آن می توان ایرادات و نواقص ظاهری رنگ کاری چوب را بر طرف کرد.
12.شاپان همان قیر است که با بنزین رقیق می شود. برای به دست آوردن رنگ گردویی بر سطح چوب لازم است این رنگ را با چند قطره رنگ قرمز مخلوط کرده و بر روی سطح کار اجرا کنید.
13.برای پر کردن خلل و فرج سطح چوب اگر رنگ از نوع غیر پوششی است بهترین گزینه استفاده از رزین است. اما اگر از رنگ پوششی استفاده شده، بهتر است از خاک اره و چسب استفاده کنید. چرا که به نسبت رزین هم قیمت پایین تری داشته و هم زودتر خشک می شود.
رنگ کاری چوب مبلمان
همان طور که می دانید تنوع رنگی انواع رنگ چوب مبلمان موجود در بازار بسیار زیاد است و بیشتر جنبه سلیقه ای دارد. بهترین گزینه برای تغییر رنگ مبلمان و تغییر و بازسازی مبلمان فرسوده، رنگ کاری چوب مبلمان است. معمولا این کار با استفاده از دستگاه و با به کارگیری پمپ هوا انجام می پذیرد. لذا بهتر است رنگ کاری چوب مبلمان خود را به یک متخصص بسپارید.
گاهی کافی است برای نمایان شدن بهتر رنگ چوب از رنگ های شفاف به منظور جلا دادن و پوشش چوب استفاده شود. یکی از معروف ترین این رنگ ها، روغن جلا است. این رنگ برای براق نمودن درهای چوبی، کفپوش و پارکت هم کاربرد فراوان دارد. اگر کیفیت و خلوص رنگ برای شما مهم است، می توانید از رنگ های تک جزئی مثل کیلر، روغن جلا و رزین استفاده کنید. اما اگر زمان خشک شدن رنگ چوب برایتان مطرح است، از رنگ های دو جزئی مثل رنگ پلی اورتان، نیم پلی استر و تمام پلی استر سه جزئی استفاده کنید. اگر چه بعد از خشک شدن این گونه رنگ ها ممکن است رنگ ایجاد شده دقیقا مطابق خواسته شما نباشد. چرا که معمولا این گونه رنگ ها بعد از خشک شدن کمی تیره تر می شوند.
 
انواع طرح و رنگ کابینت کابینت آشپزخانه
اگر به سبک کلاسیک علاقه مندید، استفاده از کابینت های چوبی با طرح سایه روشن بهترین انتخاب برای شما می باشد. انتخاب رنگ های روشن مثل سفید، کرم یا قهوه ای روشن با طرح های ظریف لوزی شکل یا شبکه ای بر روی کابینت می تواند جذابیت فضا را دو چندان کند. اگر محیط آشپزخانه شما بزرگ و دارای نورگیر مناسب باشد، می توانید از رنگ های تیره تر برای گیرایی بیشتر و مدرن تر کردن فضا بهره ببرید. استفاده از رنگ های قهوه ای تیره و براق برای کابینت های چوبی از محبوب ترین رنگ های مدرن مورد استفاده در آشپزخانه های بزرگ می باشد. به علاوه استفاده از ویترین یا درب های شیشه ای طرح دار در طراحی کابینت آشپزخانه سبکی منحصر به فرد و متفاوت به شمار می آید. کابینت های چوبی از جنس صنوبر با شیار و خطوط نازک می تواند حال و هوایی روستایی و در عین حال گرم و دلنشین به فضای آشپزخانه شما می دهد. اگر بودجه کافی برای استفاده از کابینت های چوبی را ندارید، می توانید از کابینت های ام دی اف با روکش چوب در طرح ها و رنگ های متنوع و با قیمت پایین تر استفاده کنید. برای ساخت و نصب این گونه کابینت ها زمان و مهارت کمتری نیاز بوده و می توانید با صرف هزینه و زمان کمتر به همان اندازه زیبایی و ظرافت چوب، فضایی گرم و نوستالژیک در خانه خود ایجاد کنید.
برای زیباتر شدن محیط آشپزخانه خود می توانید از ترکیب چند رنگ چوب مختلف برای کابینت ها استفاده کنید. تلفیق رنگ های روشن و تیره در دکوراسیون داخلی آشپزخانه مطابق با سلیقه شخصی، به ایجاد فضایی مدرن و پر انرژی کمک می کند. بر اساس رنگ و طرح کابینت های خود می توانید رنگ کانتر آشپزخانه خود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که کانتر آشپزخانه بایستی در عین سادگی با طرح و رنگ کابینت ها همخوانی داشته باشد. رعایت تناسب مهمترین اصل در طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی منزل می باشد. حتی می توانید رنگ کفپوش و سایر اجزای آشپزخانه خود را با رنگ کابینت و کانتر آشپزخانه ست کنید. برای نمایان شدن بیشتر طرح و رنگ کابینت و کانتر آشپزخانه می توانید از رنگ های کمرنگ تر کفپوش استفاده کنید.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش