مشخصات کیفی لازم جهت سنگ های نما و تزیینی

مشخصات سنگ نما 

  • سنگ فاقد آثار ناشی از پدیده آلتراسیون باشد. سنگ های آذرین درونی و بیرونی بیشترین آمادگی را برای آلتراسیون دارند. در دگرسانی ،کانی های اصلی سنگ به کانی های ثانویه تبدیل شده و در طی این فرآیند، بافت سنگ ها سست و متلاشی شده و خاصیت سنگ ساختمانی را از دست می‌دهند.
  • تکتونیزه و میکروتکتونیزه نباشد و فاقد لایه بندی ظریف باشد. در صورتی که سیستم درزه ها طوری باشد که این درزه ها نسبت به هم فواصل زیادی داشته باشند، بطوریکه بتوان سنگ های قواره از آن استخراج کرد، مناسب ترین شرایط استخراج فراهم آمده است.
  • فاقد شیستوزیته و تورق ظریف باشد. سنگ های دارای شیستوزیته و تورق مثل شیل ها، شیست ها به دلیل عدم امکان کار بر روی آنها و سستی، مناسب نیستند.
  • قابلیت برش و ساب و صیقل داشته باشد. این مورد با انجام تست های تجربی بر روی چندین کوپ نمونه قابل تحقیق است.
  • سختی قابل قبول داشته باشد. سختی سنگ ها به خصوص در مورد سنگ هایی که در کف و پله ها بکار میرود باید کافی باشد. سختی زیاد نیز شرایط برش و صیقل دادن را دشوار می سازد و هزینه تهیه سنگ نما را بالا می برد.
  • از نظر زیبایی رنگ دارای جاذبه باشد. سنگ ها ممکن است در مقاطع مختلف صیقلی، دارای ظاهر متفاوتی باشند. مساله زیبایی و جذابیت رنگ ها بیشتر به سلیقه افراد و جاذبه بازار بستگی دارد.
  • شرایط استخراج روباز و آسان و بدون باطله برداری از عوامل مهم در انتخاب بلوک های معدنی می باشند.
  • برای حداقل یک دوره بهره برداری اقتصادی، ذخیره کافی قابل استحصال داشته باشند.

 ویژگی های اصلی سنگ نما

سنگ های ساختمانی به دلیل داشتن محیط و شرایط تشکیل متفاوت، دارای ویژگی های کانی شناسی، فیزیکی و مکانیکی خاص خود هستند که توجه به این ویژگی ها به هنگام انتخاب این سنگ ها به منظور استفاده در معماری و نمای ساختمان ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به عبارتی برای تعیین کیفیت یک سنگ و تعیین نوع کاربری آن، باید مشخصات کانی شناسی، فیزیکی و مکانیکی سنگ به دقت تعیین شده و شناسنامه فنی سنگ تکمیل شود. با استفاده از این مشخصات فنی می توان بهترین نوع کاربری سنگ را تعیین کرد.

 

مطالعات پتروگرافی نه تنها اطلاعاتی در مورد ترکیب کانی شناسی و منشا سنگ می دهند، همچنین در ارزیابی دوام و پتانسیل هوازدگی نیز به دلیل اینکه دوام سنگ به مقدار زیادی به پارامترهای ذاتی سنگ از جمله ترکیب کانی شناسی و بافت آن بستگی دارد ابزار مهمی محسوب می شوند. بیشتر ویژگی های سنگ به خصوصیات فیزیکی و کانی های تشکیل دهنده آن بستگی دارد. کانی های اصلی مرمریت ها شامل کلسیت و دولومیت می باشند. کانی های فرعی شامل: هماتیت، لیمونیت، ترکیبات کربن و گاهی کوارتز و ترکیبات رسی که در مواردی به صورت رگه در مرمریت ها مشاهده می شوند. مرمریتها را بر حسب مقدار کربنات منیزیم یا کلسیم به نامهای مرمریت کلسیتی، مرمریت منیزیتی (یا دولومیتی) می نامند.

ویژگی های فیزیکی سنگ نما

تخلخل سنگ

تخلخل و میزان جذب آب از مهمترین کمیت های فیزیکی سنگ های ساختمانی محسوب می‌شوند که برای تعیین میزان آسیب پذیری این سنگ ها در برابر عوامل مختلف جوی، باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند. تخلخل عبارت است از نسبت حجم فضای حفره های سنگ به حجم کل سنگ. به دلیل تداخل و قفلبندی دانههای بلور، مرمریت ها دارای تخلخل بسیار کمی هستند که از حدود 0/0002 الی 0/5 درصد حجم سنگ را اشغال میکند از اینرو قادر به آبگیری زیادی نیستند و در مقابل عمل یخ زدگی مقاومت بیشتری دارند به طوری که اغلب مرمریت ها، نوشته های زمان باستان را هنوز به روشنی در خود نگهداری نمودهاند. هرچه میزان تخلخل یک سنگ بیشتر باشد، میزان آسیب پذیری آن سنگ در برابر عوامل مختلف جوی بیشتر خواهد بود، چون با افزایش میزان تخلخل در سنگ تاثیر عوامل مختلف جوی همچون پدیده ی یخبندان و باران های اسیدی در سنگ بیشتر خواهد شد. به همین دلیل است که در مناطق سرد و مرطوب، سنگ باید دارای تخلخل بسیار کم باشد وگرنه ممکن است بر اثر یخبندان متلاشی شود

میزان جذب آب سنگ نما

میزان جذب آب، مقدار آبی است که سنگ بر حسب درصد وزن خشک خود جذب می نماید. میزان جذب آب در سنگ ها بسیار متفاوت بوده و حتی گاه ممکن است در یک نوع سنگ ساختمانی تغییرات نسبتا زیادی در میزان جذب آب مشاهده شود. در رابطه با میزان درصد جذب آب هم، از میان سنگ های مورد بحث سنگ های تراورتن بیشترین، و مرمر نیز کمترین میزان جذب آب را دارا هستند. میزان جذب بالای آب در سنگ های تراورتن هم در بعضی مواقع مشکل ساز شده و برای این سنگ ها عیب محسوب می شود. مثال در شهرهایی که میزان آلاینده های جوی در آنها بیش از حد معمول است و با مشکل باران اسیدی مواجه اند، به دلیل جذب بیشتر این باران های اسیدی توسط سطح سنگ، فرآیند تخریب این سنگ ها توسط باران های اسیدی تسریع شده و عمر مفید این سنگ ها کاهش می یابد. سنگ های مرمریت هم از لحاظ جذب آب و چسبندگی دوغاب حالتی بینابین گرانیت و تراورتن دارند، و از این نظر نسبت به تراورتن ها و گرانیت ها دارای برتری نسبی هستند

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید