​سامانه جامع مشاوره و طراحی آتی سنگ آرا

کاشی و سرامیک

معرفی کاشی و سرامیک


​​​​​​​امروزه با گسترش تکنولوژی و چاپ دیجیتال، ساخت انواع سرامیک و کاشی در طرح ها و رنگ های دلخواه متناسب با نیاز مشتری امکان پذیر است و همین امر سبب گوناگونی طرح و رنگ سرامیک و کاشی در بازار شده به گونه ای که انتخاب را برای خریداران تا حدی مشکل ساخته است. همان طور که می دانید به دلیل مقاومت بالای کاشی و سرامیک در مقابل جذب آب، لکه و ... انتخاب مناسبی برای کفپوش و دیوارپوش فضاهای مختلف نظیر سرویس بهداشتی و حمام، آشپزخانه، حیاط، پارکینگ، اتاق نشیمن، راهرو و حتی اتاق خواب می باشد و بسته به سلیقه ی افراد و مطابق با دکوراسیون داخلی منزل در طرح ها و رنگ های متنوع می توان آن ها را انتخاب نمود..

کاشی: فرآورده ای سرامیکی با دانه های ریز بلوری و متخلخل که در درجه حرارت بالای ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد پخته می شود. کاشی ها به 2 صورت لعابدار و بدون لعاب در بازار عرضه می شوند. لعاب رویه کاشی علاوه بر آسان نمودن نظافت و تمیزی سطح کاشی، باعث افزایش مقاومت مکانیکی و شیمیایی شده و عیوب و ناصافی های موجود بر روی سطح کاشی را برطرف می کند. رویه لعابی آن می تواند براق، مات، ساده، رنگی یا گل دار باشد. کاشی لعابی معمولا به عنوان پوشش آشپزخانه و حمام در اشکال مختلف مربع، مستطیل، شش گوش، هشت گوش و ... با ضخامت های متفاوت تولید می شود. ​​​​​​​

انتخاب طرح و نقش کاشی و سرامیک متناسب با دکوراسیون داخلی و خارجی منزل

انواع طرح و مدل های کاشی و سرامیک:


۱- سرامیک باسبک روستیک
۲- سرامیک باطرح سنگ
۳- سرامیک با طرح چوب و پارکت
۴- سرامیک با طرح بتن
۵- سرامیک‌های شیشه ای
۶- سرامیک‌های راه راه و گل دار
۷- سرامیک‌های رنگی ساده
۸- سرامیک‌های طرح آجر
۹- سرامیک با طرح سه بعدی
۱۰- کاشی و سرامیک طرح مترویی
۱۱- سرامیک های طرح هندسی
علاوه بر این ها، انواع مختلف دیگری نیز با ترکیب و ادغام این طرح ها ایجاد شده که در معماری و طراحی مدرن طرفداران خاص خود را دارد.

۱- سرامیک های با سبک روستیک

سرامیک های روستیک به آن دسته از سرامیک ها گفته می شوند که بر روی سطح آن ها بافت و یا طرح های هندسی متفاوتی توسط دستگاه پرس ایجاد شده است. این نوع سرامیک ها در کنار سرامیک های ساده سبکی مینیمال به دکوراسیون خانه شما می بخشند. ترکیب رنگ های خاکستری، سفید و مشکی با این نوع از سرامیک ها، ظاهری زیبا به آشپزخانه و محیط شما می دهند. سرامیک های طرح چوب، پارکت و سنگ از این نمونه سرامیک ها هستند.

۲- سرامیک با طرح سنگ

زیبایی و جذابیت سنگ های طبیعی به دلیل وجود رگه های طبیعی بر روی سطح سنگ و همخوانی فوق العاده آن با سایر اجزای دکوراسیون به منظور ایجاد دکوراسیونی با ظاهری زیبا و متفاوت قابل کتمان نیست. همان طور که گفته شد امروزه به کمک چاپ دیجیتال می توان انواع طرح سنگ های مختلف مانند سنگ مرمر، مرمریت، تراورتن و ... را به راحتی بر روی سطح سرامیک با ظاهری طبیعی ایجاد کرد. ویژگی های منحصر به فرد سرامیک همانند قیمت مناسب، وزن پایین و مقاومت در برابر عوامل و شرایط محیطی، باعث شده که از این نوع طرح استقبال گسترده ای شود و از همین رو جایگزین مناسبی برای سنگ های طبیعی باشد. این نوع از سرامیک ها اغلب به عنوان کفپوش سالن ها مورد استفاده قرار می گیرند.


۳- سرامیک با طرح چوب

سرامیک های با طرح چوب برای آن دسته از افرادی که به سبک روستیک و کلاسیک علاقه مند هستند، گزینه مناسبی می باشند. اکثرا از این مدل سرامیک و کاشی ها به عنوان کفپوش فضاهای اداری و دکوراسیون داخلی منزل استفاده می شود. طرح و بافت پوسیده و کهنه چوب بر روی سطح سرامیک همانند چوب های طبیعی، جلوه ای زیبا و دلچسب به خانه ی شما می دهد. از این نوع سرامیک معمولا در حیاط، تراس و محیط های خارجی و همچنین به عنوان کفپوش و دیوار پوش در آشپزخانه، اتاق نشیمن و حتی اتاق خواب استفاده می شود. این نوع سرامیک ها به دلیل دوام و ماندگاری بیشتر و همچنین ایجاد زیبایی و ظرافت، جایگزین خوبی برای چوب های طبیعی هستند.


۴- سرامیک با طرح بتن

این دسته از سرامیک ها معمولا با رنگ های خاکستری در طیف های مختلف روشن و تیره برای پوشش کف و دیوار آشپزخانه و سرویس بهداشتی یافت می شوند. اگر به سبک مدرن و مینیمال علاقه مندید، این نوع سرامیک انتخاب مناسبی می باشند. به کاربردن رنگ های گرم نظیر قهوه ای و کرم در ترکیب با این نوع سرامیک، سردی رنگ خاکستری را گرفته و ظاهری زیبا و متفاوت ایجاد می کند. مخصوصا اگر از اجزا و وسایل دکوری چوبی در کنار این مدل از سرامیک استفاده شود.

۵- سرامیک شیشه‌ای

اکثر سرامیک و کاشی های شیشه ای رنگی بوده و به دلیل شفافیت و انعکاس نور جلوه ای زیبا به محیط می بخشند. این دسته از سرامیک ها بسته به سلیقه افراد برای هر محیطی مثل بخشی از حمام یا اتاق خواب، دیوار، آشپزخانه و ... مناسب بوده و دکوراسیونی شاد و جذاب و در عین حال مدرن خلق می کنند. استفاده از کاشی و سرامیک های شیشه ای رنگ روشن در کنار کابینت های تیره ایده مناسبی برای طراحی و دکوراسیون آشپزخانه می باشد چرا که محیطی بسیار شیک و زیبا برای شما ایجاد می کنند.


۶- سرامیک های راه راه و گل دار

سرامیک های راه راه و گل دار در تنوع رنگ و طرح بسیار به عنوان دیوارپوش فضای بین کابینت ها، کفپوش حمام و سرویس بهداشتی و ... مورد استفاده قرار می گیرد. چیدمان این نوع سرامیک در کنار هم به دو دسته تقسیم می شود:
دسته ای از سرامیک ها به گونه ای هستند که بر روی سطح هر کدام از آن ها طرحی جداگانه ایجاد شده
دسته ای دیگر با قرار گرفتن سرامیک ها در کنار هم طرح و نقش مورد نظر تکمیل می شود. برای ایجاد جلوه ای زیبا می توان این طرح ها را در یک دیوار به کار برده و در دیوار های دیگر کاشی ها و طرح های ساده تر استفاده کرد. به این ترتیب علاوه بر القای شادابی و سر زندگی به محیط، باعث شلوغی و یکنواختی فضا نشده و هیچ موقع از مد نمی افتد. نور پردازی مناسب در فضا به زیباتر نشان دادن هر چه بهتر سرامیک های گل دار در محیط آشپزخانه یا دیوارپوش خانه شما کمک می کند. استفاده از طرح های سنتی- ایرانی و یا اروپایی در کاشی آشپزخانه، سبک جدیدی از معماری داخلی تلقی می شود. از سرامیک های طرح راه راه نیز می توان به عنوان دیوارپوش مراکز تجاری، فروشگاه ها، هتل ها، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و پارکینگ استفاده کرد.


۷- کاشی و سرامیک های ساده

از دیگر مدل های کاشی و سرامیک، کاشی و سرامیک با طرح ساده می باشند. این نوع کاشی و سرامیک در ابعاد و رنگ های مختلف برای کاربردهای متنوع مثل آشپزخانه، کف، سرویس بهداشتی و .... استفاده می شوند.
سرامیک و کاشی های ساده در محیط آشپزخانه می توانند سبکی مینیمال و مدرن برای شما رقم زنند. زیرا بخش اصلی سبک مینیمال، سادگی در عین تناسب و هماهنگی با سایر اجزای دکوراسیون می باشد. لوازم خاکستری و استیل مثل یخچال یا اجاق گاز استیل به خوبی با سرامیک های سفید ساده ست شده و به جذابیت محیط می افزایند.


۸- سرامیک های طرح آجر

سرامیک و کاشی های آجری به عنوان دیوارپوش در بخش های مختلف خانه اعم از سرویس بهداشتی یا دیوار بین کابینت ها، ظاهری کلاسیک، گرم و دلنشین به محیط می بخشند. این مدل دوام و ماندگاری بالایی داشته و نیاز تعمیر و نگهداری خاصی ندارد. انتخاب طرح های ساده و آجری کاشی و سرامیک در فضای بین کابینت و کانتر برای افراد ساده پسند، انتخاب مناسبی می باشند. چرا که باعث شلوغی محیط نمی شود. تنها کافی است کمی خلاقیت در چیدمان و طراحی به کار برید. کاشی های طرح آجر هم برای نمای داخلی منازل و هم نمای خارجی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.


۹- سرامیک های طرح سه بعدی

امروزه به دلیل برجسته سازی سطوح صاف توسط سرامیک های سه بعدی، این گونه طرح های جدید طرفداران زیادی پیدا کرده است. این نوع از سرامیک ها به عنوان دیوارپوش و به ویژه کفپوش با طرح و رنگ های متنوع، دکوراسیونی متفاوت و منحصر به فرد برای فضای داخلی خانه، به خصوص دیوارپوش آشپزخانه خلق می کند. سطح این نوع کاشی و سرامیک ها به دلیل استفاده از نوع خاصی از شیشه بسیار لغزنده می باشد. بنابراین توصیه می شود که به عنوان کفپوش حمام و سرویس بهداشتی استفاده نگردند.


۱۰- کاشی و سرامیک مترویی

این دسته از کاششی ها با طرح و رنگ های متنوع جزو محبوب ترین مدل های کاشی و سرامیک می باشند. برخی از آن ها دارای بافت بوده و برخی برجسته و برخی دیگر دارای ترک های ریز هستند که سبکی کلاسیک و قدیمی همانند متروهای قدیمی در شهرهای بزرگ، ایجاد می کنند. این نوع کاشی و سرامیک با دوغاب خاکستری به منظور نمود بیشتر و بهتر دکوراسیون آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند.


۱۱- سرامیک های طرح هندسی

سرامیک های طرح هندسی علاوه بر کف، دیوارپوش مناسبی برای آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام می باشند. این مدل سرامیک ها از تکرار اشکال هندسی مختلف مانند لوزی، شش ضلعی و یا طرح های سه بعدی منتظم تشکیل شده اند. انتخاب طرح و رنگ مناسب سرامیک آشپزخانه از مهم ترین فاکتورهای ایجاد
دکوراسیون شیک و زیبا می باشد. می توانید برای ایجاد جذابیت بیشتر در دکوراسیون آشپزخانه خود (دیوارپوش و کفپوش) از ترکیب رنگ های مختلف سرامیک و کاشی های طرح هندسی استفاده کنید. به عنوان مثال هماهنگی رنگی سرامیک های عکس زیر نمایی فوق العاده زیبا به محیط آشپزخانه داده است.
​​​​​​​
در زیر به بخشی از پرکاربردترین اشکال هندسی سرامیک و کاشی اشاره می کنیم.

کاشی و سرامیک های مینی موزاییک

این گونه کاشی ها به صورت کاشی های ریز بر روی چند پنل چسبیده شده و تنها لازم است که هر یک از پنل ها را با استفاده از دوغاب به دیوار بچسبانید. کاشی های موزاییکی انعطاف پذیری زیادی داشته و در سرویس بهداشتی و آشپزخانه هایی که دارای انحنا در طراحی می باشند، بهترین انتخاب هستند.

کاشی و سرامیک های شش ضلعی

یکی از پرطرفدارترین و در عین حال زیباترین مدل های کاشی و سرامیک آشپزخانه، کاشی و سرامیک شش ضلعی می باشند. برای ایجاد ظاهری زیبا و متفاوت در آشپزخانه می توانید از طیف های گوناگون این کاشی استفاده کنید. برای نمایان شدن بهتر این کاشی ها (مخصوصا اگر از رنگ سفید استفاده شود) می توان از دوغاب تیره تر بهره ببرید.

کاشی و سرامیک های مربعی ساده

کاشی های مربعی ساده به دلیل قیمت پایین جزو پرطرفدارترین نوع کاشی و سرامیک ها هستند. چرا که به راحتی با هر سبک و چیدمانی از آشپزخانه و دکوراسیون ست می شوند. این گونه کاشی ها به دو صورت براق و مات در بازار موجود می باشند. پیشنهاد می شود که برای افزودن جذابیت و درخشش بیشتر این گونه کاشی های ساده، از نوع براق با روکش گلاس استفاده کنید. اگر آشپزخانه کوچکی دارید، نصب این گونه کاشی ها بهترین انتخاب برای شما می باشند. چرا که فضای آشپزخانه و محیط تان را بزرگتر جلوه می دهند. می توانید با استفاده از سرامیک های مربع شکل، چیدمان های خاص مثل چرخ دنده ای، زیگزاکی یا حصیری ایجاد کنید.
کاشی و سرامیک طرح لوزی این نوع سرامیک ها با زاویه 45 درجه، به بزرگتر نشان دادن فضای منزل کمک می کنند.

انتخاب رنگ کاشی و سرامیک متناسب با دکوراسیون داخلی و خارجی منزل

رنگ کاشی و سرامیک از نکات مهمی است که بایستی برای طراحی و دکوراسیون بهتر منزل همواره به آن توجه نمود. تاثیر شگفت انگیز رنگ ها بر روح و روان انسان بر هیچ کسی پوشیده نیست. انتخاب رنگ مناسب برای کاشی و سرامیک به دلیل تنوع بسیار بالای طرح و رنگ آن ها در بازار، اغلب باعث سردرگمی افراد می شود. کاشی و سرامیک های موجود در بازار در رنگ های مختلف نظیر سفید، نیلی، آبی، فیروزه ای، بژ، سبز، طلایی، طوسی، نقره ای، کرم، یاسی، قهوه ای، صورتی و ... بافت می شوند که هر کدام از این رنگ ها بسته به سلیقه و پسند شخصی، طرفداران خاص خود را دارند.

ما در این بخش قصد داریم شما را با انواع رنگ های کاشی و سرامیک مورد استفاده در دکوراسیون و طراحی داخلی آشنا سازیم. امیدواریم این مقاله برای انتخاب هر چه بهتر رنگ و طرح دکوراسیون منزل و یا حتی پروژه ساختمانی خود مفید واقع شود.

استفاده از رنگ های روشن به ایجاد فضایی لوکس و زیبا در دکوراسیون منزل شما کمک شایانی می کنند. یکی از مزیت های مهم به کاربردن رنگ های روشن هماهنگی و تطابق فوق العاده آن ها با دیگر رنگ ها و اجزای دکوراسیون می باشند. به گونه ای که به راحتی بدون تعویض کاشی و سرامیک با صرف هزینه کم، می توان دکوراسیون منزل خود را تغییر داد. سرامیک های روشن همانند رنگ سفید برای هر گونه فضایی به عنوان دیوارپوش و کفپوش مناسب می باشد. این گونه سرامیک ها فضای مورد نظر را بزرگتر نشان داده و بهترین گزینه برای استفاده در فضاهای کوچک می باشند. همچنین برای فضاهای بزرگتر می توان از ترکیب رنگ های روشن و تیره سرامیک و کاشی استفاده کرد. ترکیب رنگی متناسب با اجزای مختلف دکوراسیون باعث زیبایی هرچه تمام تر محیط مورد نظر می شود. همان طور که می دانید سفید رنگی خنثی است که نماد تمیزی، سادگی و زیبایی است. از سبک مدرن گرفته تا سبک کلاسیک می توان از این نوع رنگ برای کاشی و سرامیک استفاده نمود. به نحوی که هیچ موقع از مد نمی افتد.

علاوه بر این، رنگ های گرم مثل قرمز، قهوه ای، کرم، شکلاتی و ... با ایجاد شادی و نشاط در محیط خانه، حال و هوای فضای شما را دگرگون می سازند. این رنگ ها را می توان با رنگ های خنثی مثل سفید، طوسی و یا رنگ های متضاد مثل آبی و سبز ترکیب کنید. به عنوان مثال اگر از رنگ قرمز متمایل به قهوه ای در دکوراسیون خانه خود استفاده می کنید، استفاده از وسایل چوبی به رنگ قهوه ای تیره پیشنهاد خوبی است. چرا که ظاهری کلاسیک به محیط خانه می بخشند.

۱- رنگ کاشی و سرامیک مناسب دکوراسیون آشپزخانه

برای انتخاب رنگ مناسب سرامیک آشپزخانه ابتدا بایستی به هماهنگی بین رنگ کابینت، کانتر و دیوارهای آشپزخانه با سرامیک های کف توجه کنید. استفاده از رنگ های روشن علاوه بر بزرگ تر نشان دادن فضای آشپزخانه به دلیل بازتاب نور، به نورگیر بودن فضا کمک می کند. در حالی که رنگ های تیره باعث ایجاد جذابیت و لوکس نشان دادن آشپزخانه می شود. اگر محیط آشپزخانه شما نورگیر خوبی دارد، استفاده از رنگ های تیره در بخشی از فضا باعث جذابیت بیشتر محیط می شود. ترکیب رنگ های متضاد با یکدیگر نیز ایده بسیار خوبی در زمینه طراحی و دکوراسیون آشپزخانه می باشد. ترکیب رنگ های سرد با رنگ های لوکس مثل طلایی و نقره ای، مسی و برنزی علاوه بر ایجاد کنتراست، جلوه فضا را دو چندان می کند. می توانید برای دیوار پوش بین کابینت ها از کاشی های ساده با رنگ های دلخواه خود استفاه کنید و سرامیک یا کاشی های طرح دار خود را ( با توجه به تناسب رنگ با کاشی های زمینه) لابه لای آن ها به کار برید.

۲- رنگ مناسب برای سرامیک و کاشی کف

امروزه با توسعه تکنولوژی و صنعت چاپ دیجیتال، سرامیک و کاشی ها در رنگ ها و طرح های متنوع تولید می شوند. از رایج ترین و البته پرطرفدارترین رنگ های مورد استفاده به عنوان کفپوش منازل و سالن ها، رنگ هایی با تناژ گرم مانند قهوه ای و کرم هستند. این رنگ ها به خوبی با هر دکوراسیونی هماهنگ شده و به دلیل رنگ روشن آن ها برای خانه هایی با فضای کوچک انتخاب ایده آلی هستند. چرا که باعث بزرگ جلوه دادن محیط می شوند. اگر علاقمند به دکوراسیون با سبک مدرن هستید، سرامیک هایی با رنگ سفید انتخاب مناسبی می باشند. علاوه بر آن سرامیک هایی با رنگ های تیره مثل سیاه، خاکستری یا طوسی گیرایی محیط را چند برابر کرده به نحوی که دکوراسیون منزل را تا حد چشمگیری جذاب نشان می دهند. به خصوص اگر در ترکیب با رنگ های دیگر استفاده شوند. این گونه رنگ ها بر خلاف رنگ های روشن در مکان های پررفت و آمد و شلوغ به خاطر نشان ندادن کثیفی و آلودگی، گزینه مناسبی هستند.

اگر می خواهید که دکوراسیونی متفاوت داشته باشید سرامیک های کف با رنگ یشمی تجربه متفاوت، لوکس و در عین حال خاصی است که در کمتر خانه ای استفاده می شوند.

رنگ های آبی و سبز فضایی آرامش بخش و جذاب برای طراحی و چیدمان خانه شما رقم می زنند. به خصوص اگر با رنگ های گرم مانند قهوه ای، زرد و ... به کار گرفته شوند. همچنین می توانید در اجزای دیگر دکوراسیون خود از رنگ های قرمز، بنفش، نارنجی، صورتی و ... استفاده کنید تا جلوه بسیار شاد و هیجان انگیز به محیط خود ببخشید. درنهایت انتخاب رنگ و طرح کاشی و سرامیک سلیقه ای بوده و بسته به معیارهای افراد می تواند متغیر باشد.

بهترین رنگ سرامیک پذیرایی و اتاق نشیمن

در وهله اول نوع طراحی و سبک دکوراسیون محیط در انتخاب رنگ و طرح سرامیک پذیرایی و اتاق نشیمن نقش اساسی را ایفا می کند. در این بخش سعی داریم که پیشنهاداتی برای انتخاب رنگ مناسب سرامیک پذیرایی و اتاق نشیمن داشته باشیم.

سرامیک های رنگ تیره همانند خاکستری، مشکی و طوسی به دلیل مشخص نکردن آلودگی و کثیفی برروی سطح آن ها و همچنین ایجاد جذابیت منحصر به فرد انتخاب مناسبی برای کفپوش پذیرایی و اتاق نشیمن می باشد. استفاده از المان های استیل، نقره ای و طلایی در کنار رنگ های تیره ظاهری لوکس به خانه شما می دهند.

در مقابل آن، رنگ های روشن مثل قهوه ای، کرم، نخودی و سفید باعث بزرگتر نشان دادن فضا و دلنشین شدن محیط می شوند. به ویژه اگر از المان های رنگی و چوبی برای شادتر شدن فضا استفاده گردد. رنگ رسی نیز یکی از رنگ هایی است که به دلیل تناژ گرم خود، فضا را دوستانه و صمیمانه تر کرده و حس نوسالژیک را به فضا القا می کند.

۳- رنگ کاشی و سرامیک مناسب دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام

سرویس بهداشتی از جمله قسمت هایی از منزل است که به دلیل تماس مکرر با آب و رطوبت، انتخاب متریال هایی با جذب آب کم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از جمله متریال هایی که در برابر جذب آب مقاوم بوده و دوام و ماندگاری بالایی داشته، سرامیک و کاشی هستند. برای انتخاب رنگ مناسب سرویس بهداشتی منزل خود همواره به این نکته توجه کنید که سرامیک های رنگ روشن در سرویس بهداشتی بهترند چرا که سبب نمایان شدن لکه و کثیفی های موجود بر سطح شده و در نتیجه از نظر بهداشتی بهترین گزینه برای سطوح حمام و سرویس بهداشتی هستند.

اگر از رنگ های تیره در دکوراسیون سرویس بهداشتی خود استفاده می کنید، بهتر است که به صورت خطوط عمودی و افقی آن هم نه در تمام سطح دیوار، استفاده شود. برای سرویس های بهداشتی با سقف کوتاه، استفاده از این رنگ ها به صورت خطوط عمودی باعث بلند تر نشان دادن ارتفاع شده و برای سرویس های بهداشتی با طول کم، خطوط افقی سرامیک های رنگ تیره باعث عریض تر نشان دادن فضا می شوند.

رنگ های خنثی مانند سفید یخی، استخوانی و نقره ای برای پوشش دیوارها و کف سرویس بهداشتی بهترین گزینه هستند. چرا که به راحتی با اکثر رنگ ها هماهنگ شده و خصوصیات تند آن ها را متعادل می کند.

توجه داشته باشید که استفاده بیش از 3 رنگ در سرویس بهداشتی باعث شلوغی فضا و همچنین کوچک تر نشان دادن محیط می شود. پس همواره در انتخاب رنگ تعادل را برقرار سازید.

رنگ آمیزی کاشی و سرامیک

اگر از رنگ سرامیک های کف آشپزخانه، پذیرایی و یا دیوار پوش منزل خود خسته شده اید و به دنبال راهی برای پوشاندن کاشی های قدیمی یا تعمیر و تغییر دکوراسیون منزل با صرف کمترین هزینه هستید، پیشنهاد ما به شما رنگ آمیزی کاشی و سرامیک است. چرا که تغییر کلی سرامیک منزل علاوه بر هزینه بالا، دردسرهای جداکردن سرامیک های قبلی و نصب سرامیک جدید را دارد. رنگ کردن کاشی و سرامیک های منزل بر اساس سلایق شما به سهولت امکان پذیر است.
هنگام خرید رنگ مناسب برای پوشاندن کاشی های قدیمی همواره این نکته را مدنظر داشته باشید که رنگ انتخابی، رنگی مقاوم و ضد رطوبت باشد.
همچنین برای رنگ کردن کاشی و سرامیک کف اتاق و یا نشیمن می توانید با استفاده از رنگ لعاب سرد، طرح و رنگ هنری و دلخواه خود را بر روی سرامیک و کاشی ایجاد کنید.

سرامیک کف براق یا مات؟

یکی از سوالات رایج در زمینه انتخاب نوع سرامیک، مات یا براق بودن سطح سرامیک می باشد. در این بخش با بیان مزایا و معایب سرامیک های مات و براق به شما در انتخاب هر چه بهتر سرامیک منزل خود کمک می کنیم.

سرامیک کف براق

سرامیک های براق دارای پوشش لعابی شکل و شیشه ای هستند. سطح براق آن ها، درخشش و جلوه غیر متعارفی به فضا بخشیده و با بازتاب نور از سطح خود، به روشن و بزرگ نشان دادن فضاهای کوچک کمک می کنند. این گونه سرامیک ها به راحتی تمیز شده و به دلیل نشان دادن هر گونه کثیفی و آلودگی بر روی سطح آن ها، از نظر بهداشتی اهمیت خاصی دارند.

سرامیک کف مات

در مقابل سرامیک براق، سرامیک های کف مات احساس آرامش و راحتی بیشتری به محیط القا می کنند. این نوع سرامیک ها فضا را به همان اندازه ای که هستند نشان می دهند. چسبندگی و عدم لغزندگی سطح آن ها نسبت به سرامیک های براق از جمله مزیت های این سرامیک ها می باشند و همین امر سبب شده تا از آن ها به عنوان کفپوش سرویس بهداشتی و حمام، استفاده شود. اما یکی از معایب سرامیک های مات، سخت تر تمیز شدن لکه ها از روی سطح آن ها نسبت به سرامیک های براق می باشند. بنابراین همواره بایستی در نگهداری و تمیزی این نوع سرامیک ها کوشا باشید.

مزایا و معیاب استفاده از کاشی و سرامیک

امروزه با تولید صدها نوع متریال مختلف اعم از کاشی و سرامیک، سنگ، پاکلت، کامپوزیت و ... برای کاربردهای ساختمانی و تزئینات داخلی نظیر دیوارپوش، کفپوش و سنگفرش ساختمان‌ها کار سازندگان و فعالان حوزه صنعت ساختمان برای انتخاب متریال مناسب با کاربرد و شرایط محیطی بنا دشوار کرده است.
(چالشی که با شناخت کامل متریال‌های ساختمانی از لحاظ کاربرد، شرایط محیطی، کیفیت و دوام، و قیمت می‌توان متناسب با سلایق مختلف رفع نمود)
در این مقاله همچنین به بررسی مزایا و معایب کاشی و سرامیک، شما را در انتخاب متریالی مناسب برای کفپوش و دیوارپوش منزل پرداخته شده و در انتها شما را با بهترین نوع سرامیک موجود در بازار آشنا سازیم
مزایای استفاده از کاشی و سرامیک
از جمله مزایای کاربرد کاشی و سرامیک به عنوان کفپوش و دیوارپوش ساختمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.


۱- تنوع در طرح و رنگ

یکی از معیارهای مهم برای انتخاب کفپوش و دیوارپوش فضا، جذابیت ظاهری در طرح و رنگ متریال مورد استفاده می‌باشد.خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی، کاشی و سرامیک با طرح‌های گوناگون با همان ظرافت و زیبایی متریال‌های دیگر آنطورکه سلیقه‌ی همگان را برآورده سازد در بازار به چشم می خورد. سرامیک‌های طرح چوب و طرح سنگ از پرفروش‌ترین طرح‌های سرامیک در بازار می‌باشند.

۲- مقاومت در برابر رطوبت و جذب آب

امروزه از کفپوش‌های مختلف همانند پاکلت و لمینت در معماری داخلی ساختمان‌ها به چشم می‌خورد و به دلیل زیبایی و شیک بودن این نوع از متریال‌ها طرفداران خاص خود را دارند. اما متاسفانه کاربرد این‌گونه متریال یک مشکل اساسی دارد که ان عدم مقاومت کافی در برابر رطوبت و جذب آب به خصوص در مناطق شرجی و مرطوب می‌باشد پاکلت چوبی به هیچ عنوان نمی‌تواند گزینه مناسبی برای مکان‌های گفته شده باشد.

همانطور که می‌دانید سرامیک‌ها در دو نوع لعاب‌دار و بدون لعاب تقسیم‌بندی می‌شوند. سطح سرامیک لعاب‌دار معمولا به وسیله‌ی مانند شیشه مایع یا مینا پوشانده ‌می‌شودو تبدیل به سرامیک‌های لعاب‌دار می‌شود. معمولا اکثر افراد تصور می‌کنند که سرامیک براق همان سرامیک لعاب دار است حال آنکه سرامیک‌های لعاب دار در دو نوع سطح براق و مات در بازار وجود داشته و براقیت سطح سرامیک با لعاب آن رابطه‌ای ندارد.

سرامیک‌های لعاب‌دار  دارای سطوحی غیر متخلخل، محکم و ضد خش می‌باشد که به همین دلیل برای استفاده در ساختمان‌های مسکونی در کاربردهایی نظیر سرویس بهداشتی و حمام و حتی در مناطق مرطوب پیشنهاد می‌شوند.
در بخش‌های بعد درباره سرامیک‌های پرسلانی و مزایا و معایب آن و مقاومت آن با سرامیک معمولی صحبت می‌کنیم.
اگر قصد استفاده از سرامیک‌های بدون لعاب برای این نوع فضاها را داشتید حتما مطمئن شوید که بر روی سطح سرامیک سیلر اجرا شده است چرا که این ماده سرامیک را در برابر مایعات و رطوبت محافت می‌کند.


۳- قیمت مناسب

انتخاب کفپوش‌های سرامیکی نسبت به پاکلت و سنگ دارای هزینه‌ی تمام شده‌ی کمتری است. محدوده قیمت سرامیک‌ها از متری ۱۵ هزار تومان به بالا بوده و نسبت به طرح، کیفیت، رنگ، مرغوبیت، سختی، نصب و نوع سرامیک متفاوت است. برای داشتن سرامیکی با ظاهر و کیفیت بالا می‌توانید از سرامیک‌های مهندسی و حرفه‌ای همانند سرامیک‌های پرسلان استفاده کنید که این سرامیک‌ها از هزینه‌های بالاتر نصب و تولید برخوردار هستند.

۴- دوام و طول عمر بالا

سرامیک‌ه به دلیل سختی و استحکام بالا بادوام‌ترین مصالح ساختمانی برای کف و دیوارپوش منازل است. سرامیک‌ها نسبت به بقیه متریال‌ها به سختی ترک می‌خورند و در برابر رطوبت، یخ زدگی، تغییرات دمایی و رطوبت مقاوم می‌باشند.


۵- نظافت و نگهداری آسان

اصولا سرامیک‌ها نسبت به بقیه متریال‌ها در برابر لکه، کثیفی، دارای نظافت و نگهداری آسان‌تری است و تنها با یک پارچه یا جارو می‌توانید به راحتی سطوح مورد نظر را تمیز کنید.


۶-  مقاومت بالا در برابر حرارت و یخ‌زدگی

۷- مقاومت در برابر تغییرات دمایی

۸-مناسب برای کاربردهای مختلف

به جرات می‌توان گفت که سرامیک تنها کفپوشی که می‌توان در همه اتاق‌ها و  فضای ساختمان از ان بهره برد. از کاربردهایی نظیر استفاده در آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام گرفته تا لابی ساختمان‌ها، ورودی‌ها به اتاق خواب و نشیمن و فضاهای پرتردد مثل ادارات و مراکز تجاری و غیره همگی بخشی از کاربردهای مهم سرامیک می‌باشد.

-با نصب خوب و باکیفیت سرامیک می‌توان به راحتی سال‌های سال بدون تعویض و خرابی استفاده کنید. در صورتی در شرایط و ضربه سخت، تایل سرامیک ترک خورده یا نشکند می‌توان به آسانی تعویض کرده و هزینه‌های بالای نصب ندارد

-سطح سرامیک لکه یا رنگی شود به طوری که با پارچه یا دستمال مرطوب تمیز نشود، می توانید از تمیزکننده‌های شیمیایی برای از بین بردن این گونه لکه های مقاوم بدون نگرانی از آسیب سطح سرامیک استفاده کرد. سرامیک‌ها در برابر مواد شیمیایی مقاوم بوده و نیاز به نگرانی از آسیب دیدن سطح سرامیک در برابر مواد شیمیایی نباشید.

نکات استفاده از سرامیک‌ها

گرات بین تایل‌های سرامیک همواره باید به صورت مدارم درزبندی شود تا در برابر رطوبت و لک مقاوم باشد.

جمع بندی:
در انتخاب رنگ و طرح کاشی و سرامیک به چند نکته توجه کنید:

۱- از رنگ های تیره در فضاهای کوچک با نورگیر نامناسب استفاده نکنید. چرا که باعث تاریک شدن فضا و همچنین کوچک جلوه دادن محیط می شود (می توانید رنگ های تیره را در کنار رنگ های دیگر به صورت خطوط عمودی و افقی به کار برید).

۲- همواره برای انتخاب رنگ مناسب کاشی و سرامیک منزل خود، به نوع کاربری آن در محیط توجه داشته باشید و بر اساس آن، رنگ و طرح کاشی و سرامیک مورد نظر خود را انتخاب کنید.

۳- پارامترهای متعددی مثل نورپردازی، ترکیب رنگ ها در دکوراسیون از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

۴- تعدد رنگ و طرح در فضا باعث شلوغ شدن بیشتر محیط می شود. پس همواره سعی کنید که کنار کاشی و سرامیک های طرح دار از سرامیک های ساده تر با رنگ های خنثی و کمرنگ تر استفاده کنید.

۵- استفاده از رنگ های روشن و خنثی در هر سبک دکوراسیونی علاقه مندان فراوانی دارند. چرا که به دلیل انعکاس نور نسبت به سایر رنگ های کاشی و سرامیک، خیلی دیرتر ظاهر خسته کننده ای به خود می گیرند.

۶- سرامیک ها با لعاب براق نسبت به لعاب مات، به بزرگتر و روشن نشان دادن فضا کمک کرده و به دلیل سهولت در نگهداری و تمیز کردن آن ها، انتخاب مناسبی به عنوان کفپوش اتاق نشیمن و پذیرایی می باشند (استفاده از سرامیک های براق در سرویس بهداشتی و حمام به دلیل سطح لغزنده آن ها، توصیه نمی شود). همواره به تناسب رنگ ها در دکوراسیون منزل خود توجه کنید. استفاده از رنگ های متضاد در ترکیب رنگ باعث ایجاد کنتراست و نشاط و حرارت خاصی در محیط می شود.

۸- استفاده از سرامیک های لعابی در محیط های شلوغ و پر رفت و آمد مثل ورودی منزل و یا آشپزخانه گزینه مناسبی هستند.

۹- سرامیک و کاشی ها بر اساس درجه بندی به درجه 0، 2 و 3 تقسیم می شوند. سرامیک های درجه 0 هیچ گونه نقص در سطح لعاب آن ها وجود نداشته و به طور کلی ناخالصی در ظاهر سرامیک مشاهده نمی شود. بنابراین توصیه می شود که برای داشتن سرامیک با دوام از این نوع سرامیک ها به عنوان کفپوش و دیوارپوش استفاده شود.

۱۰- سرامیک های طرح سنگ و یا چوب به عنوان کفپوش اتاق نشیمن و پذیرایی انتخاب ایده آلی هستند. این نوع سرامیک ها با طرح های مختلف چوب طبیعی و سنگ ظاهری لوکس و مدرن به فضای خانه شما می هند.
​​​​​​​
۱۱- استفاده از رنگ های ملایم مثل آبی و سبز آرامش بخش بوده و فضای خانه شما را لطیف تر خواهند کرد. ترکیب این رنگ ها با المان های چوبی جلوه ای از طبیعت را در فضای خانه شما تداعی می کنند.

۱۲- برای ایجاد شادابی و نشاط در محیط خانه خود می توانید از رنگ های پرهیجان مثل قرمز، زرد، نارنجی با تنالیته های ملایم استفاده کنید. ترکیب رنگ زرد و رنگ های تیره مثل طوسی ایده فوق العاده مناسبی برای انتخاب رنگ کاشی و سرامیک می باشد.

۱۳- کاشی های مربعی باعث ایجاد یکنواختی در فضا شده و برعکس کاشی های مستطیلی فضا را بزرگتر نشان می دهند. استفاده از کاشی های مستطیلی به صورت طولی، فضا را طویل تر و استفاده از آن ها به صورت متقاطع فضا را پهن تر نشان می دهند.
​​​​​​​
۱۴- کاشی و سرامیک ها از نظر نوع کاربری، قیمت، رنگ و طرح، مات و براق بودن، میزان مقاومت و کیفیت آن ها، میزان جذب آب، لیز بودن یا نبودن، تنوع بسیاری دارند. بنابراین حرف اول در انتخاب کاشی و سرامیک مناسب دکوراسیون خانه را سلیقه شما می زند. بنابراین پیشنهاد می شود که با رعایت موارد گفته شده در این قسمت، متناسب با سلیقه خود، انتخاب مناسبی داشته باشید.

برای مشاهده مطالب مربوط به هر کدام بر روی آن کلیک کنید.

ثبت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید