سنگ ساختمانی مرمریت

گروه آتی سنگ تولیدکننده انواع سنگ ساختمانی

هر آنچه که باید درباره سنگ ساختمانی مرمریت بدانید

فهرست مطالب:

طبق تعریف استاندارد بین الملی، سنگ مرمریت یکی از انواع سنگ‌­های آهکی دگرگون­‌شده ­است که جز اصلی تشکیل­ دهنده آن کربنات کلسیم بوده و از اجزای دیگری نظیر کلسیت، دولومیت و کریستال تشکیل ­شده ­است. به دلیل وجود کربنات منیزیم در ساختار سنگ مرمریت از آن به نام­‌های مرمریت دولومیتی، کلسیتی و منیزیمی یاد می­‌شود. هر چه بلورهای موجود در این سنگ ریزتر باشد، قابلیت پرداخت و پایداری آن در برابر هوازدگی بیشتر می­‌شود.این نوع سنگ ساختمانی به نسبت تراورتن تخلخل کمتری دارد اما مقاومت فشاری و سایشی آن زیادتر می‌­باشد.

رگه­‌های ایجاد شده بر روی سطح سنگ مرمریت به دلیل وجود کانی­‌هایی نظیر کوارتز، هماتیت، لیمونیت و پریت می­‌باشد. همان طورکه اشاره گردید، یکی از وجه تمایزات سنگ مرمریت نسبت به تراورتن وجود تخلخل کمتر و مقاومت فشاری بیشتر می­‌باشد اما معمولا افراد غیرمتخصص به سختی می­‌توانند این دو نوع سنگ ساختمانی را از هم تمیز دهند. یکی از نشانه­‌های تشخیص این دو نوع سنگ از هم، پشت سنگ می‌­باشد. معمولا پشت سنگ مرمریت برخلاف تراورتن خلل و فرج ندارد و رگه هایی در این نوع سنگ مشاهده می­شود.​​​​​​​

​​​​​​​سطح صیقلی، جلای کم نظیر، استحکام و مقاومت بالا و رنگ و طرح متنوع سنگ­‌های مرمریت باعث شده است که این نوع سنگ یکی از پرمتقاضی‌­ترین سنگ­های صادراتی و جزو سنگ‌­های لوکس ساختمانی به شمار آید. این سنگ به راحتی در کنار دکوراسیون داخلی ساختما‌‌‌ن‌­ها و مراکز تجاری جلوه زیبایی به نمای ساختمان می­دهد.

رنگ­‌های ایجاد شده بر سطح سنگ مرمریت عموما به دلیل وجود ناخالصی‌­هایی نظیر سیلیس، میکا، اکسید آهن، گرافیت و مواد آهکی می­‌باشد. معمولا سنگ‌­های آهکی متراکم‌­تر، جذب آب کم (حدود 2 درصد) و سنگ­‌های با چگالی کمتر جذب آب بالا (حدود 4 تا 12 درصد) را شامل می­‌باشد.
مرمریت­‌های منیزیم‌­دار به دلیل وجود منیزیم و سختی بالای کربنات منیزیم موجود در آن (حدود 3.5 الی 4) نسبت به مرمریت­‌های کلسیت خالص مقاوم­‌تر هستند. بنابراین بیشتر از این نوع سنگ‌­های مرمریت در پله‌­ها و فضای بیرونی ساختمان‌­ها نظیر کف استفاده می­‌شود.
​​​​​​​معمولا برای افزایش استحکام و مقاومت مرمریت‌­ها از رزین، چسب و اپوکسی استفاده می­کنند تا خلل و فرج موجود در سنگ پوشیده شده و پایداری آن در برابر فشار افزایش یابد.
یکی از راه­‌های تشخیص میزان تراکم و توپر بودن سنگ مرمریت، ضربه زدن با یک جسم فلزی به پشت سنگ می­‌باشد اگر صدای حاصل به قسمت ساب نخورده سنگ، زیرتر باشد، این سنگ مرمریت دارای تراکم بیشتری است.
برش سنگ مرمریت به صورت سیم برش بوده و به صورت تایل و اسلب­ هایی با ضخامت 18 تا 30 میلی متر بسته به نوع کاربرد و استفاده از آن سنگ، به بازار عرضه می‌­شود.


ویژگی­‌های سنگ مرمریت  چیست؟


مزایا سنگ مرمریت

·        طرح و رنگ متنوع و سطح جلا داده شده و درخشنده آن؛
·        وزن مخصوص بالای این سنگ ؛
·        نصب آسان؛
·        تخلخل کم و قابلیت چسبندگی بالا با ملات؛
·        قابلیت جذب آب کم؛
·        مقاومت حرارتی بالا؛
·        مقاومت سایشی، فشاری و خمشی بالا نسبت به سنگ تراورتن؛
·        ساب پذیری عالی؛
·        انتخابی مناسب برای فضای داخلی ساختمان به عنوان کفپوش و دیوار پوش با قیمت مناسب؛
·        وجود معادن غنی و باکیفیت مرمریت در ایران؛
·        در طول زمان طولانی رنگ خود را از دست نمی‌­دهد و دچار رنگ رفتگی نمیشود.

معایب سنگ مرمریت

·        مقاومت پایین در برابر اسید، مواد قلیایی و فرسایش. بنابراین توصیه می­‌شود که از سنگ مرمریت در سرویس‌­های بهداشتی و حمام که در تماس با مواد شوینده هستند، استفاده نشود.
·        تغییر شکل ظاهری در برابر تغییرات آب و هوایی
·        بعضی از نمونه­‌های سنگ مرمریت جذب آب بالا دارند بنابراین برای نمای بیرونی ساختمان­‌ها و مکان­‌هایی که آبریزی بسیار است، مناسب نمی‌­باشند.
·        مقاومت پایین آن نسبت به گرانیت بنابراین توصیه می‌­شود که در مکان­‌های شلوغ و پررفت و آمد از سنگ گرانیت استفاده شود.

به طور کلی سنگ مرمریت یکی از زیباترین و متنوع ترین سنگ‌­های ساختمانی به شمار می‌­آید که خود به سه دسته کریستال، ابری و چینی تقسیم می­‌شود. هرچه تراکم این سنگ بیشتر باشد مرغوبیت و ماندگاری سنگ مرمریت بالاتر می‌­باشد.
سنگ‌­های مرمریت به رنگ خاکستری و سیاه به دلیل وجود مواد کربنی، رنگ سبز سنگ مرمریت به دلیل وجود کلریت و سیلیکات، رنگ زرد و کرم به واسطه وجود لیمونیت و رنگ صورتی و قرمز ایحاد شده در برخی از سنگ­‌های مرمریت به دلیل وجود ذرات هموتیت می­باشد.
به طور مثال سنگ مرمریت پرشین سیلک یا سیلک امپرادور با زمینه رنگی خاکستری و سنگ مرمریت دهبید به رنگ کرم می‌­باشد.
سنگ مرمریت پرشین سیلک یا سیلک امپرادور یکی از سنگ­‌های لوکس و پرطرفدار بازار می­باشد. این سنگ انتخاب مناسبی برای سنگ فرش داخلی ساختمان‌­ها و دیواره­‌های داخلی می­باشد. رنگ خاص، جلای بی نظیر، کیفیت بالا باعث شده است که این سنگ با هر سلیقه ای مطابقت داشته باشد.


سنگ مرمریت تیره
سنگ مرمریت برای راه پله و کابینت
کاربرد سنگ مرمریت چیست
سنگ مرمریت چگونه تشکیل می شود و جز کدام دسته سنگها است

کاربرد سنگ مرمریت بیشتر در چه مکان هایی می‌باشد؟

با توجه به معایب و مزایای ذکر شده در قسمت قبل، انتخاب سنگ مرمریت در نمای داخلی ساختمان­‌ها، دیوارها، پله‌­ها، کانترآشپزخانه و ... گزینه مناسبی می­‌باشد. انتخاب سنگ مرمریت مرغوب، زیبایی خانه و نمای ساختمان شما را دوچندان می­کند.
مرمریت پرشین سیلک بیات به دلیل کیفیت بالا، زیبایی و درخشندگی خیره­‌کننده و رنگ عام پسند آن همواره مورد استقبال گسترده معماران و طراحان داخلی سراسر کشور قرار گرفته است.
در صورتی می­توان از سنگ مرمریت در فضای بیرونی ساختمان­‌ها استفاده که 2 شرط زیر برقرار باشد:
 1- سطح سنگ ساب­‌خورده نباشد
2- ضخامت بالایی از سنگ استفاده گردد. معمولا سنگ مرمریت را به صورت تیشه­‌ای یا سند بلاست یا بادبر استفاده می‌کنند که سطحی غیر براق داشته و حداقل ضخامت آن 2.5 سانتی متر باشد. برج آزادی تهران نمونه‌­ای از این نوع کاربرد می‌­باشد که در آن از مرمریت شهیادی استفاده شده است.
​​​یکی از نکاتی که باعث نگهداری سنگ مرمریت به مدت طولانی می­‌شود، محافظت پشت سنگ در برابر رطوبت و پاک کردن آلودگی از سطح سنگ مرمریت می‌­باشد.
علاوه بر این‌­ها، یکی از مناسب‌­ترین مکان­‌هایی که می­توان از سنگ مرمریت استفاده گردد، فضای داخلی ساختمان­‌ها است. انواع رنگ ­ها به خصوص کرم، خاکستری، قهوه ای و سیاه برای این نوع کاربرد مناسب می‌­باشند.
شایان ذکر است که هرچه میزان رگه­ های سنگ مرمریت کمتر باشد، مقاومت آن نیز بیشتر است. بنابراین سنگ­ های مرمریت با رگه­ های کمتر به نسبت مرمریت­های دیگر، قیمت بالاتری نیز دارند. این سنگ به صورت اسلب و تایل در انواع ضخامت به فروش می­رسد اما متداول­ترین و پرفروش­ترین نوع آن، سورت­هایی با ضخامت 3 الی 4 سانتی متر می­باشد.​​​​​​​

ضخامت سنگ مرمریت طرح‌دار قهوه‌ای
فروش و قیمت سنگ فورمچ و بوک‌مچ
لیست قیمت انواع سنگ مرمریت

انواع سنگ مرمریت

همان­طور­که می‌­دانید سنگ مرمریت یکی از پرفروش­ترین انواع سنگ ساختمانی می­‌باشد. این سنگ در بازار با انواع مختلفی شناخته می­شود. از جمله سنگ‌­های مرمریت می‌توان به سنگ مرمریت دهبید، خوی، آباده، آتی براون، اداوی، ارسنجان، ارک بسطام، اوشن بلک، دیپلمات، رزپرشیا، افریکن بلک، اقبال یزد، امپرادور دارک، امپرادور لایت، پرشین سیلک، پرطاووسی، جوشقان شهیادی، چهرک، چیتا، بجستان، خاتم کرمان، رویال براون ترکیه، سبز سیاتل، سفید سبزوار، مرمریت کاشمر، مرمریت شهرکرد، صلصالی، کاملیا، مرمریت کرم کرمان، کویر کاشان، کوثر، بلک کاشان، گندمک، گوهره خرم آباد، لاشتر، لته ترکیه، لیمویی اسپایدر، مهکام، مشکی نجف آباد، مینیاتور مشهد، میامی، مینیاتور یزد، نفیس یزد، مرمریت نی ریز، نمین، هرسین، یاقوت سیرجان و همای ابریشم نام برد.
سنگ مرمریت پرشین سیلک یا سیلک امپرادور تولیدی گروه آتی سنگ با زمینه خاکستری، سنگ مرمریت مهکام با زمینه قهوه­ای، سنگ مرمریت سبزوار و کاشمر با زمینه سفید، سنگ مرمریت نجف آباد، گلدن بلک، مشکی دهبید و مشکی بیرجند با زمینه مشکی، سنگ مرمریت بوانات و بجستان با زمینه قرمز و سنگ مرمریت هرسین و دهبید شایان و نمین با زمینه کرم از مرغوب­ترین و پرفروش­ترین سنگ­های مرمریت در بازار سنگ ایران می­‌باشند.
سنگ مرمریت پرشین سیلک بیات به دلیل آنالیز شیمیایی و فیزیکی عالی، مقاومت بالا در برابر اشتعال و فرسایش، زیبایی منحصر به فرد، نوع فرآوری و کیفیت و مرغوبیت بالای آن انتخابی ایده ال برای دکوراسیون داخلی و نمای خارجی ساختمان‌­ها می­‌باشد. کافیست فقط یک بار از محصولات ما دیدن کنید تا از نزدیک کیفیت کار را مشاهده کنید.

سنگ مرمریت بوک‌مچ صادراتی پرشین سیلک خاکستری

بوک مچ زیبای پرشین سیلک 

کاربرد سنگ ساختمانی مرمریت در دکوراسیون داخلی خانه
خرید مستقیم از سنگ مرمریت
تفاوت سنگ مرمریت و مرمر

قیمت سنگ مرمریت

قیمت سنگ مرمریت در بازار به عوامل مختلفی بستگی دارد:
1.      تعداد رگه­‌های سنگ: همان طور که قبلا اشاره گردید، هرچه تعداد رگه­‌های سنگ مرمریت کمتر باشد، مقاومت سنگ بیشتر بوده و در نتیجه قیمت سنگ مرمریت بالاتر می­‌رود.
2.      ضخامت و ابعاد سنگ: ضخامت و ابعاد سنگ نقش مهمی در تعیین قیمت سنگ خواهند داشت. در واقع ابعاد سنگ مرمریت نشان از توپری و استحکام بافت آن می­‌باشد. بنابراین هرچه ابعاد سنگ مرمریت بزرگتر باشد، قیمت سنگ نیز بالاتر است.
3.      کیفیت فرآوری: کیفیت فرآوری سنگ مرمریت به میزان ساب، دقت در برش، نوع بسته بندی و حمل و نقل و نوع رزین مورد استفاده بستگی دارد. به طور کلی هرچه قدر آنالیز فیزیکی و شیمیایی سنگ مرمریت به حد مطلوب نزدیک تر باشد، آن سنگ از کیفیت بالاتری برخوردار است و به مراتب قیمت بالاتری خواهد داشت.
4.      درجه و سورت سنگ: سورت­‌بندی سنگ با استفاده از دستگاه­‌های پیشرفته سورتینگ انجام می­شود. هرچه قدر سورت دقیق و یک­دست تر باشد، قیمت بیشتری دارد.
5.      رنگ و طرح سنگ: رنگ­های روشن­‌تر مرمریت به دلیل استقبال بیشتر طراحان و معماران از قیمت بالاتری برخوردار هستند.
6.       معدن سنگ: سنگ­های استخراج شده از معادن مختلف دارای کیفیت متفاوتی می‌­باشند. معدن بیات به عنوان بزرگ­ترین معدن خاکستری ایران دارنده مرغوب­ترین و باکیفیت­ترین سنگ مرمریت خاکستری ایران (پرشین سیلک یا سیلک امپرادور) می‌­باشد.
7.      علاوه بر عوامل ذکر شده نوع کیفیت ساب، جنس لقمه‌­ها و تعداد دفعات ساب نیز موجب افزایش شفافیت و درخشندگی هرچه بیشتر سنگ مرمریت می­‌گردد و در نتیجه قیمت سنگ مرمریت را افزایش می­دهد.
گروه آتی سنگ با تولید ماهیانه بیش از 28000 مترمربع مرمریت زیبای پرشین سیلک در ابعاد اسلب و تایل در 7 کارخانه تولیدی تولیدکننده انحصاری و تخصصی این سنگ مرمریت در ایران به شمار می‌­آید. سنگ مرمریت پرشین سیلک یا سیلک امپرادور عمدتا در محیط­‌های بزرگ همچون سالن های اجلاس، تالارهای تشریفات، لابی هتل­های لوکس و ساختمان­‌های مجلل به صورت اسلب استفاده می‌­شود.
به طور کلی محدوده قیمت سنگ مرمریت تولید شده در ایران به ازای هر مترمربع 12 هزارتومان تا متری 300 هزار تومان می­باشد.​​​​​​​

برای خرید سنگ مرمریت به نکات زیر توجه کنید:

1.      سنگ مرمریت مناسب برای نمای داخلی ساختمان­ها باید حداقل مقاومت فشاری 300 کیلوگرم بر سانتی متر را تحمل کند.
2.      جذب آب سنگ برای استفاده در نمای بیرونی ساختمان ها حداکثر2 درصد باشد.
3.      برای خرید سنگ مرمریت به عنوان کفپوش، باید مقاومت فشاری آن برای واحدهای مسکونی 270 کیلوگرم بر سانتی متر، برای واحدهای تجاری و اداری 500 کیلوگرم بر سانتیمتر و برای پارکینگ‌­ها 900 کیلوگرم بر سانتیمتر باشد.
4.      سنگ مرمریت خریداری شده باید عاری از ترک، شیار، شکستگی، رگه سست و پوسیدگی باشد.
5.      به نوع کاربرد سنگ و کاربری محل نیز دقت کنید. به عنوان مثال اگر برای محلی با رطوبت و آبریزی زیاد سنگی با جذب آب بالا استفاده شود، سنگ به مرور زمان لکه دار شده و تغییر رنگ و شکل می­‌دهد.
6.       علاوه بر این‌­ها کیفیت فرآوری، رنگ سنگ، اندازه سنگ و قیمت آن نیز در هنگام خرید از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

​​​​​​​

معایب مزایا کاربرد قیمت سنگ مرمریت

فورمچ باکیفیت پرشین سیلک 

معادن سنگ مرمریت

امروزه یکی از کشورهای بزرگ در حوزه تولید سنگ مرمریت، ایتالیا می­‌باشد. در ایران نیز به دلیل وجود معادن غنی از این سنگ و کیفیت بالای سنگ‌­های مرمریت، تولید این سنگ زیبای ساختمانی افزایش یافته است. طبق آمارهای بین المللی، ایران از نظر تنوع و غنای ذخایر سنگ ساختمانی جزو 10 کشور عمده دارای ذخایر سرشار سنگ می‌­باشد که از این بین، سنگ مرمریت با سهم 53 درصدی بالاترین میزان تولید در این بخش را به خود اختصاص داده است. پس از آن گرانیت با 35 درصد، تراورتن با 10.5 درصد و مرمر با کمتر از یک درصد تولید و به بازار عرضه می­‌شوند.
از استان­‌های پیشتاز در حوزه فرآوری و تولید این سنگ ساختمانی می­توان به اصفهان، نی­ریز فارس، مرکزی و کردستان، ازنا، الیگودرز و جنوب کرمان اشاره کرد.
خاستگاه این سنگ مرمریت زیبا استان فارس در نزدیکی شهر نی ریز می­باشد که معدن پرشین سیلک بیات از معروف­ترین و باکیفیت­ترین معادن ایران به شمار می­رود. معدن سنگ بیات به عنوان بزرگ­ترین معدن خاکستری ایران و دارنده مرغوب­ترین سنگ مرمریت خاکستری در دنیا موسوم به سیلک امپرادور یا پرشین سیلک باعث شده است گروه آتی سنگ تنها تولیدکننده این سنگ زیبا و باکیفیت ساختمانی در ایران و جهان باشد.
کیفیت بالای سنگ استخراج شده از این معدن باعث شده که سورت‌­های صادراتی بسیار خوبی داشته باشد. مرمریت پرشین سیلک بیات تولیدی گروه آتی سنگ توجه بسیاری از طراحان و معماران برتر ساختمان را به خود جلب نموده است. این سنگ دارای زمینه خاکستری با رگه‌­های سفید می­باشد. از نظر ساختاری سنگ مرمریت پرشین سیلک بسیار مستحکم بوده و مقاومت حرارتی و سایشی و خمشی بالا و جذب ناچیز آب، تراکم بسیار بالا باعث شده که از باکیفیت­ترین سنگ­های لوکس بازار ایران به شمار می‌­آید. همچنین خطوط سفید و روشن موجود در سطح سنگ سبب زیبایی هرچه تمام­تر این سنگ می‌­شود. استفاده از سنگ مرمریت سیلک امپرادور در کنار سنگ‌­های تیره‌تر، ترکیب بسیار زیبا و چشم­نوازی را خلق می­‌کند. در بسیاری از طراحی‌­های لوکس داخلی ساختمان از این سنگ به عنوان کفپوش و دیوارپوش در کنار سنگ­های مشکی، قهوه ای و تیره‌­تر استفاده می­‌شود.

معدن بیات مرمریت سیلک امپرادور بیات
خرید مستقیم سنگ مرمریت بیات
معدن پرشین سیلک بیات
معدن سیلک امپرادور بیات

معادن معروف سنگ مرمریت ( معدن بیات)

تفاوت سنگ مرمر و مرمریت


بسیاری از افراد برای خرید سنگ ساختمانی مناسب، تفاوت بین سنگ مرمر و مرمریت را نمی دانند. در این بخش قصد داریم شما را با تفاوت های عمده سنگ مرمر و مرمریت آشنا ساخته و دلیل تمایز این دو سنگ ساختمانی را آشکار کنیم.
سنگ مرمر نوعی سنگ دگرگونی آهکی است که تحت فشار و دمای بالا تشکیل می شود. در صورتی که سرعت کاهش دمای آب در چشمه های آب گرم کم باشد، سنگ مرمر حاصل می شود. در غیر این صورت سنگ حاصله، از نوع تراورتن خواهد بود. سنگ مرمریت از دسته سنگ های رسوبی آهکی است که در اثر دگرگونی آهک اولیه به دست می آید.
طیف رنگی سنگ مرمر شامل رنگ های سفید، خاکستری، صورتی، قرمز، سبز، ارغوانی، مشکی و زرد می باشد. هر چه سنگ مرمر خالص تر باشد، رنگ آن به سفید شفاف نزدیک تر می شود. سنگ مرمر از کانی های مختلفی تشکیل شده است که مهمترین آن کلسیت می باشد. ناخالصی های عمده سنگ مرمر شامل اکسید آهن، سیلیس، میکا و... است. مرمر با درصد خلوص بالا، به دلیل دارا بودن بلورهای درشت، شفاف بوده و قابلیت عبوردهی نور از خود را دارد. در حالی که سنگ مرمریت فاقد این ویژگی می باشد.
از این ویژگی سنگ مرمر برای تزیین دیوارپوش های داخلی استفاده می شود. به کارگیری پنل های LED در پشت سنگ مرمر، زیبایی خیره کننده ای به محیط می بخشد. علت قیمت بالاتر سنگ مرمر نسبت به سنگ مرمریت نیز همین مسئله می باشد.
سنگ مرمریت، قیمت و مقاومت پایین تری نسبت به مرمر دارد اما به دلیل تنوع در طرح و رنگ آن، محبوبیت ویژه ای نزد معماران و سازندگان بنا دارد. به عنوان مثال سنگ مرمریت دهبید کرم یکی از پرفروش ترین سنگ های مرمریت به حساب می آید.
یکی از مزایای سنگ مرمریت، طول عمر و ماندگاری بالای آن است. به طوری که در برابر سایش و فرسایش مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. مقاومت سنگ مرمریت در برابر کشش و فشار نیز نسبت به سایر سنگ های ساختمانی بیشتر است.
از نظر کاربری، سنگ مرمر به دلیل ساب پذیری و درخشندگی بالا به عنوان مجسمه های تزیینی، دیوارپوش های داخلی، پوشش کف و نمای داخلی ساختمان استفاده گسترده ای دارد. این سنگ گران قیمت اکثرا در ساختمان های مجلل، هتل ها و مجتمع های لوکس به چشم می خورد. در حالی که سنگ مرمریت به دلیل ویژگی هایی نظیر ساب پذیری فوق العاده، قیمت مناسب، تنوع در طرح و رنگ، قابلیت تحمل دمایی بالا، مقاومت کششی و فشاری بالا، وزن سبک، در نمای داخلی ساختمان، دکوراسیون آشپزخانه اطراف وان و شومینه، دیوار پوش و کفپوش کاربرد فراوانی دارد.
برخی از سنگ های مرمریت به دلیل نفوذ پذیری مایعات، با گذشت زمان لکه دار می شوند. بنابراین حدالامکان از ریختن مواد شوینده، اسیدی و قلیایی بر روی سطح سنگ مرمریت خودداری کنید. بدیهی است که نظافت و مراقبت صحیح از سنگ مرمریت، زیبایی و طول عمر زیاد سنگ را تضمین می کند.
سنگ مرمریت غالبا در ابعاد اسلب، تایل، پله و طولی یا متناسب با درخواست مشتری برش، فراوری و تولید می شود. در حالی که سنگ مرمر معمولا به صورت تایل یا اسلب به بازار عرضه می گردد.

سنگ مرمریت یا تراورتن کدام سنگ را انتخاب کنیم؟


تفاوت بین سنگ مرمریت و تراورتن


اگر بخواهیم مسئله را به صورت شفاف و کاربردی بیان کنیم بهتر است که با یک مثال آغاز کنیم. شما اگر برای کفپوش منزل خود دچار تردید هستید که کدام سنگ (سنگ تراورتن یا سنگ مرمریت) مناسب تراست باید بررسی های لازم را انجام داده و تفاوت های هریک را در نظر بگیریم. هر دو نوع این سنگ‌ها آهکی هستند و هر دو می توانند کفپوش مناسبی برای ساختمان یا مرکز تجاری باشند. این دو سنگ دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. به صورت اجمالی به تفاوت این دو سنگ می‌پردازیم:
سنگ مرمریت مانند دیگر سنگ ها دیگر انواع مختلفی دارد که خواص متفاوتی نیز ارائه می‌دهند برای انتخاب کفپوش مناسب از جنس مرمریت می توان به وسیله سختی و الگوهای رنگی آن نوع مرمریت را مشخص کنیم. همانطور که در بالا به صورت مفصل به معرفی سنگ مرمریت پرداخته ایم به صورت خلاصه رنگ های رایج مرمریت شامل سیاه و سفید، خاکستری، صورتی، آبی یا سبز می باشند. بافت انواع مرمریت ها نیز بسیار صاف است و اغلب سنگبری ها آن را به حالت براق و صیقلی فراوری می کنند.

سگ تراورتن نسبت به دیگر سنگ های ساختمانی بافتی نسبتا نرم و ظاهری طبیعی تر دارد. این سنگ جاذب آب و متخلخل بوده این تخلخل مزایا و معایبی را در پی دارد مثلا در چسبندگی سنگ به سیمان بسیار خوب عمل کرده و بهترین چسبندگی را در بین سنگ ها دارد اما همین تخلخل باعث می شود که این سنگ جذب آب بالایی داشته باشد و برای کفپوش های حمام و سرویس بهداشتی مناسب نباشد. راه حل کاربردی برای جلوگیری از نفوذ آب در سنگ تراوتن، رزین کاری این سنگ در هنگام فراوری است. رنگ سنگ تراورتن به طور معمول گرم است و در رنگ های سفید،کرم، بژ، طلایی، قهوه ای و حتی قرمز نیز یافت می‌شود.

بهترین استفاده از سنگ مرمریت

سنگ‌های مرمریت می‌تواند در دیوارهای حمام، کفپوش ساختمان و سنگ آشپزخانه مورد استفاده قرار گیرند. مرمریت‌ها در حالی که بسیار ظریف هستند، نظافت راحتی هم دارند. دانسیته بالای مرمریت باعث شده که این سنگ مقاومت فشاری بالایی داشته باشد و استفاده از آن به عنوان کفپوش در مکان های پر تردد ساختمان را امکان پذیر کند.

بهترین استفاده از سنگ تراورتن

اغلب از سنگ های تراورتن خاطر مقاومت بالای آن در برابر شرایط آب و هوایی در فضای باز به عنوان سنگ نما مورد استفاده قرار می‌گیرند آنها همچنین می توانند در آشپزخانه به عنوان سنگ کابینت و در فضاهای دیگر به عنوان سنگ دیوار استفاده شوند. تراورتن بدون جلا (پیش ساب شده)، می تواند یک سطح با اصطکاک بالا مناسب برای استفاده در خارج از خانه (محوطه حیاط ) را برای جلوگیری از لغزش فراهم کند. اگر این سنگ را صیقل کاری نکنیم می‌توانیم در لبه های استخرها را با این سنگ کار کرد که خطری برای لغزش افراد نداشته باشد.
​​​​​​​

سنگ مرمریت به صرفه تر است یا تراورتن

قیمت این سنگ ها به عوامل زیادی مثل معدن، سلامت سنگ، ابعاد و ضخامت سنگ و فراوری آن بستگی دارد. ولی به طور کلی سنگ های تراورتن اغلب قیمت بالاتری نسبت به مرمریت ها دارند.​​​​​​​

سنگ مرمریت یا گرانیت؟ کدام یک از این سنگ های ساختمانی مناسب تر است؟

تفاوت های سنگ مرمریت و سنگ گرانیت

همان طور که می دانید، انتخاب درست و صحیح سنگ ساختمانی مناسب با کاربرد مدنظر همواره یکی از چالش های اساسی برای معماران و طراحان ساختمانی می باشد. لذا آشنایی با ویژگی ها و کاربردهای هر یک به شما در انتخاب بهتر سنگ ساختمانی مناسب کمک می کند. در جدول زیر به صورت خلاصه تفاوت ها و ویژگی های این دو سنگ ساختمانی را به صورت خلاصه بیان کرده ایم.

ویژگی هاسنگ مرمریتسنگ گرانیت
رنگ زمینهخاکستری، مشکی، قهوه‌ای، کرمی، سفید، سبز و...مشکی، قرمز، سفید، خاکستری و ...
جذب آببسیار پایینبسیار پایین
مقاومت در برابر نور خورشیدکمبسیار بالا
میزان تخلخلبسیار پایین(ندارد)بسیار پایین (ندارد)
مکان مورد استفادهطراحی داخلی ساختماننمای داخل و خارج ساختمان
ساب پذیریبالابالا
چسبندگی به سیمانبسیار عالیضعیف
مقاومت ضربهخوبخوب
قابلیت عبور نورنداردندارد
مقاومت فشاریبسیار عالیبسیار عالی
مقاومت در مقابل اکسیداسیونبسیار عالیضعیف

تفاوت سنگ چینی و مرمریت

سنگ مرمریت و چینی با توجه به این که شباهت‌های ساختاری و بنیادی با هم دارند تفاوت‌هایی نیز دارند و برای کسانی که به این صنعت آشنایی کامل ندارند تفکیک این دو سخت است.
سنگ مرمریت نوعی سنگ آهک رسوبی است در حالی که سنگ‌های چینی نوعی سنگ آهک حاصل از دگرگونی می باشد. از نظر تجاری و عامه چینی به سنگ های سفید کله قندی گفته می‌شود که سختی بیار بالایی دارند و از نظر علمی چینی یا سنگ کریستال به یک سنگ‌هایی گفته می‌شود که در اثر افزایش حرارتی ناشی از تزریق ماگمای داغ با فشار بالا دچار تبلور دوباره شده اند.
​​​​​​​

استفاده از سنگ چینی برای نما و فضای خارجی 

با توجه به توضیحات داده شده مشخص است که سنگ مرمریت در محیط‌های سرپوشیده دوام و ماندگاری بالایی دارد ولی سنگ چینی برای نما و فضای خارجی کاملاً انتخا درست و مشخصی است. مقاومت سنگ چینی در مقابل هوازدگی سطحی و نور خورشید مثال‌زدنی است.

تفاوت رنگی سنگ چینی و سنگ کریستال

رنگ سنگ کریستال یا چینی عموما سفید یا خاکستری تیره تا روشن با رگه‌های سیاه و زرد است ولی سنگ‌های مرمریت در نوع و رنگ‌ها متنوعی در ایران فرآوری و عرضه می‌شوند. از سنگ مرمریت در بدنه راه پله ها، بدنه پارکینگ ها، کف واحد ساختمان‌ها استفاده می‌کنند ولی از  سنگ‌های چینی در نمای ساختمان ها، راه‌پله‌ها، سنگ فرش‌ها، پیاده‌روسازی‌ها، جداول سنگی، مصنوعات سنگی و... به کار می‌روند.

تفاوت سنگ‌های مرمریت با سنگ لایم استون

سنگ مرمریت و لایم استون از لحاظ ماهیت به هم شباهت دارند چن هر دو از کربنات کلسیم تشکیل شده اند. از لحاظ ساختاری لایم استون در گروه سنگ های رسوبی هستند که از فشرده شدن و سخت شدن لایه‌های بالایی در اثر فشار زیاد ایجاد می‌شود˓ ولی مرمریت از گروه سنگ های دگرگونی است که علاوه بر تحمل فشار طبقات بالایی˓ تحت تاثیر حرارت پوسته زمین نیز قرار گرفته است و به همین دلیل سنگ‌های دگرگونی مانند مرمریت در برابر سنگ‌های رسوبی از مقاومت بیشتری برخوردار هستند.
سنگ لایم استون از سنگ‌های ضعیف بازار است کهدر برابر شرایط جوی مقاومت چندانی ندارد به طوری که در اثر تغییرات دمایی در مناطق گرم و خشک به راحتی حالت اولیه خود را از دست می‌دهند و ترک‌هایی در آن ایجاد می شود که در مدت کوتاهی سنگ را متلاشی می‌کند. علاوه بر این ترکیبات کربنات کلسیم˓ باعث می‌شود رطوبت را به خود جذب کند از این رو نمی‌توان در مناطق شرجی و دارای رطوبت به عنوان نمای سنگ و در دکوراسیون داخلی منازل در قسمت های مرطوب مثل سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه استفاده کرد. 
علاوه بر موارد فوق ماهیت رسوبی در سنگ لایم استون خلل و فرج زیاد یافت می‌شود که در نتیجه تخلخل زیاد در سنگ به مرور زمان عمر مفید آن را کاهش می‌دهد. همچنین لایم استون در برابر مرمریت از مقاومت فشاری بسیار پایین˓ و ساب پذیری نامناسبی دارد.
موارد استفاده از سنگ لایم استون در دیواره‌های داخلی ساختمان مانند: دیواره راهروها،˓ دیواره پارکینگ‌ها و راه پله ها است.
از لحاظ تنوع رنگی مرمریت ها به علت وجود ناخالصی‌ها  تنوع رنگی بالایی از سفید، کرم˓ قرمز، زرد، صورتی˓ نارنجی، قهوه ای، سبز تا سیاه را دارند. سنگ‌های لایم استون تنوع رنگی بسیار کمی دارند و اکثرا در رنگ‌های سفید و کرم تا قهوه ای روشن یافت می‌شوند.
قیمت سنگ‌های لایم استون نسبت به سنگ‌های مرمریتبسیار پایین‌تر است.​​​​​​​

تفاوت‌های سنگ مرمر و مرمریت


تفاوت در جلاپذیری

سنگ‌های مرمر دارای زمینه رنگی متنوعی هستند از قبیل سفید، خاکستری، سیاه، سبز، ارغوانی، زرد و قرمز است. عناصر تشکیل دهنده سنگ مرمر و کانی‌های موجود در این سنگ سبب شده است که سنگ مرمر بتواند نور را از خود عبور دهد عملی که سنگ مرمریت از آن محروم است. وقتی شما یک منبع نور مثل چراغ‌قوه را پشت سنگ مرمر قرار بگذارید عبور نور را به‌خوبی مشاهده می‌کنید. به همین خاطر در طراحی‌های جدید از نور ال ای دی در پشت سنگ مرمر به خاطر زیبایی خیره کننده استفاده می‌کنند.

تفاوت در کاربری

سنگ‌های مرمر علاوه بر کاربردهای معمول در صنعت ساختمان بیستر به‌عنوان مصنوعات سنگی مانند مجسمه، گلدان و غیره است و در درجه بعدی به‌عنوان پوشش دیوار، کف و نماهای داخل ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد. معمولا سنک مرمر نسبت به مرمریت گران‌تر است و به همین خاطر از سنگ مرمر به دلیل عمدتاً در فضاهای لوکس استفاده می‌شود ولی استفاده از سنگ مرمریت به مراتب بیشتر است و اکثر ساختمان‌ها به چشم می‌خورد. کاربرد سنگ مرمریت به دلیل خواصی که دارد تقریباً مشابه به سنگ مرمر است با این تفاوت که مرمریت‌ها اولویت کاربردشان در قسمت‌های داخلی ساختمان است چون در فضای بیرون طول عمر کوتاه تری دارند.

تفاوت در برش و ابعاد

سنگ مرمر و مرمریت هر دو به دلیل کاربرد‌های فراوانی که در ساختمان دارند هر دو به‌ صورت اسلب و تایل برش داده می‌شوند. ولی کابرد اسلب مرمر به دلیل نورپردازی و جلوه‌ی بهتر بیشتر است و اغلب به صورت اسلب فراوری می‌شود. درحالی‌که سنگ مرمریت عمدتاً به‌ هر دو صورت اسلب و تایل در ابعاد متنوع برش داده می‌شود اما چون سنگ مرمریت بیشتر در کف ساختمان کاربرد دارد برش طولی آن بیشتر مورد نیاز معماران است.

شرایط نگهداری از سنگ مرمریت

همانطور که گفته شد سنگ مرمریت از انواع سنگ‌های طبیعی و نسبتا گران‌قیمت است لذا نگهداری صحیح از آن بسیار اهمیت دارد. اگربه طور ناخواسته مایعات اسیدی یا بازی مانند سرکه یا لیمو که PH خنثی ندارند بر روی سنگ مرمریت ریخته شد باید بلافاصله نسبت به تمیز کردن آن اقدام نمایید، چرا که سنگ مرمریت از سنگ‌هایی است که تخلخل دارد و می تواند انواع مایعات را به خود جذب کند، بنابراین اگر مایعات برای مدت زیادی بر روی سطح مرمریت به جا بمانند باعث تغییر رنگ در سنگ مرمریت می‌شوند. در چنین مواقعی از یک پارچه‌ی نرم خیس استفاده کرده و سطح مورد نظر را پاک کنید.

سوالات متداول مرتبط با سنگ مرمریت
آیا سنگ مرمریت مانند مرمر قابلیت عبور نور را دارد؟

در جواب این سوال پاسخ خیر است اگر به دنبال سنگی هستید که دوست دارید قابلیت عبور نور داشته باشد بهترینن گزینه شما سنگ مرمر ‌می‌باشد. این مزیت سنگ مرمر گاها باعث تشخیص این دو نوع سنگ از هم می‌شود

سنگ گرانیت بهتر است یا سنگ مرمریت؟

بستگی به سلیقه‌ی شما و نوع کاربرد می‌تواند هر کدام مزیت‌هایی داشته باشد ولی قابل ذکر است که حدالامکان از سنگ مرمریت در فضای بیرون استفاده نکنید و از سنگ گرانیت در فضای بسیار بسته چون سنگ گرانیت با توجه به عناصر سنگین موجود در خود باعث ایجاد تشعشعاتی می‌شود که در طولانی مدت اثر مخرب در بدن انسان دارد.

معادن سنگ مرمریت در کدام استان واقع شده‌اند؟

معادن سنگ گرانیت با توجه به تنوع بالایی که دارند در استان‌های فارس، یزد، لرستان، کرمان و مرکزی وجود دارند.

آیا سنگ مرمریت تخلخل بیشتری نسبت به سنگ تراورتن دارد؟

خیر تخلخل سنگ مرمریت نسبت به سنگ تراورتن بسیار پایین‌تر است و مقاومت فشاری بالاتری دارد البته شایان ذکر است که تخلخل بالای تراورتن باعث چسبندگی بیشتر این سنگ به ملات و سیمان است.

سایر عکس ها

بازار سنگ چینی نی‌ریز
سنگ مرمریت روشن
سنگ چینی نی‌ریز
انواع سنگ چینی مناسب برای نما و کف
بهترین سنگ مرمریت صادراتی در بازار سنگ ایران
سنگ فورمچ چینی ممتاز
کاربرد سنگ چینی نی‌ریز
انواع سنگ ساختمانی چینی
مرجع قیمت و فروش سنگ چینی
خرید انواع سنگ مرمریت کف، پله، سنگفرش و نما
قیمت مناسب و ارزان سنگ مرمریت نایت ماربل مناسب کف
بهترین و لوکس ترین سنگ مرمریت سبز

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش