AtiStoneGroup

مقالات و نوشته ها

صفحه اصلی / وبلاگ

سنگ پله

​​​​​​​همان طور که می دانید پله یکی از پررفت و آمد ترین قسمت های یک ساختمان به شمار می آید. بنابراین سنگی که به عنوان سنگ پله استفاده می گردد، باید دوام، ماندگاری و کیفیت بالایی داشته باشد تا در اثر تماس های مکرر موجب فرسایش زود هنگام آن نشود. همواره به این نکته توجه کنید که سنگ انتخابی برای این منظور باید متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه شما بوده و با آن سازگار باشد. بدیهی است که انتخاب درست سنگ پله برای ساخت پلکان داخلی و خارجی می تواند ظاهری شیک و مدرن به نمای ساختمان شما دهد تا سالیان زیادی بدون افت کیفیت از آن سنگ استفاده کنید.​​​​​​​​​​​​​​
سنگ پله

آنچه در این مقاله میخوانید

سنگ پله به دلیل تماس با آب و مواد شیمیایی نباید جذب آب زیادی داشته باشد چرا که به مرور زمان با جذب آب، املاح موجود در سنگ حل شده و باعث ایجاد شوره در سنگ و کدر شدن و ایجاد لکه های ماندگار بر روی سطح آن شده و در نتیجه باعث از بین رفتن زیبایی و جلوه سنگ می شود.

​​​​​​​سنگ های طبیعی با رگه های زیبا همانند سنگ پله مرمریت علاوه بر کیفیت بالا، زیبایی دو چندانی نیز به نمای ساختمان شما می دهد. نکته جالب اینجاست که سنگ های طبیعی علی رغم متریال های دیگر آلرژی زا نبوده و از نظر بهداشتی جزو بهترین متریال موجود در صنعت ساختمان سازی می باشد.

فروش سنگ پله

سنگ پله چیست و راه‌حل‌های انتخاب پله‌ی مناسب ؟؟

مزایای استفاده از سنگ برای راه پله​​​​​​​​​​​​​​

1-    سنگ ها به دلیل استحکام بالا نسبت به متریال های دیگر، به نوعی عایق صوتی به حساب می آیند. چرا که موقع راه رفتن صدای ناهنجار تولید نمی کنند. اگر تجربه راه رفتن بر روی پله چوبی را داشته باشید، به خوبی تفاوت بین این دو مورد را درک خواهید کرد.
2-    یکی دیگر از مزایای استفاده از سنگ در راه پله ساختمان مقاومت آن در برابر حرارت و در نتیجه ایمن تر بودن آن است که یکی از علت های مهم انتخاب سنگ در برابر چوب محسوب می شود.
3-    همان طور که قبلا اشاره شد، به دلیل تردد بالا بر روی راه پله، استفاده از سنگ گزینه مناسب تری است و عمر و دوام آن به نسبت سایر متریال ها بیشتر می باشد.
​​​​4-    بدون شک تاثیر استفاده از سنگ های زیبا همانند مرمریت پرشین سیلک بر طراحی و ظاهر ساختمان قابل چشم پوشی نیست.

انتخاب استاندارد سنگ های پله

از پایه ای ترین معیارها برای انتخاب سنگ پله دو فاکتور بسیار مهم است که به دو بخش خارجی و داخلی بنا تقسیم می شود. با در نظر گرفتن این دو نوع فاکتور اساسی فراوری و جنس سنگ ها نیز تغییر می کند. بدینگونه است که سنگ های مورد استفاده در داخل ساختمان باید زیبا، ظریف و شفاف باشند و البته برای انتخاب سنگ پله در فضای داخلی حق انتخاب بیشتری است  چون میتوان از دو عامل کاربری و شرایط سخت آب و هوایی سخت چشم پوشی کرد. سنگ های پله مورد استفاده در فضای خارجی باید از استقامت کافی در برابر شرایط جوی و همچنین اصطکاک کافی در برابر لغزندگی داشته باشند. به صورت کلی سنگ های پله با ضخامت 3 سانت فراوری می شوند تا مقاومت فشاری بالایی داشته باشند.


ویژگی های سنگ مناسب برای راه پله

​​​​​

 • مقاومت سایشی بالا در اثر تردد زیاد
 • مقاومت فشاری و ضربه در اثر برخورد اجسام سنگین بر سطح سنگ
 • قابلیت آب گریزی برای استفاده در فضای خارجی ساختمان
 • مقاومت در برابر ناملایمات جوی، هوازدگی و اشعه خورشید در راه پله های خارجی
 • مقاومت در برابر تغییر رنگ در مکان های پر رفت و آمد
 • مقاومت در برابر تماس با مواد شیمیایی
 • ماندگاری و دوام بالا
 • کیفیت و مرغوبیت بالا

سنگ پله پرشین سیلک

نحوه انتخاب سنگ پله مناسب

​​​​​​​​​​​​​​سنگ را باید به صورتی انتخاب کرد که با سایر اجزای ساختمان همگونی داشته باشد. رنگ و طرح متنوع سنگ های پله باعث شده که افراد بتوانند متناسب با نیاز خود، بهترین سنگ را انتخاب و خریداری کنند. وجود پخ و ساب خوردن بخش های کناری سنگ نیز علاوه بر جلوگیری از تیز بودن سنگ، به زیبایی آن می افزاید.

برای تشخیص مرغوبیت سنگ، با یک شی فلزی به سطح سنگ ضربه بزنید اگر صدایی شبیه به شیشه داد، مرغوب، باکیفیت و بدون ترک، خلل و فرج داخلی است.

جنس سنگ راه پله بستگی به نوع کاربرد آن دارد. به این صورت که برای فضاهای داخلی خانه، زیبایی و طرح و رنگ سنگ و برای فضاهای خارجی جنس سنگ اولویت بیشتری دارد.
برای مثال در محل های پرتردد مانند اداره و سازمان ها، مقاومت سنگ در برابر سایش و ضربه نقش مهمی در انتخاب سنگ مناسب دارد یا برای استفاده در فضای خارجی منزل استحکام و مقاومت آن در برابر فرسایش و تغییرات جوی مهم می باشد.
همچنین باید به این نکته توجه کرد که هرچه سنگ قابلیت جذب آب کمتری داشته باشد، از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و تثبیت رنگ آن بیشتر است.
برای جلوگیری از سرخوردگی بر سطح سنگ در هنگام بارندگی و شستشو باید از نوار ترمز پله، تیشه کردن یا فلیم کردن سطح سنگ استفاده شود تا اصطکاک لازم بر روی سطح سنگ ایجاد شود. در صورت استفاده از سنگ تراورتن و مرمریت می توان از روش چرمی نمودن سطح سنگ نیز استفاده نمود تا پس از شستشو با مواد اسیدی کمتر آسیب ببینند. اما سنگ های پله با جنس گرانیت در برابر اسید مقاوم بوده و نیاز به تمهیدات خاصی  وجود ندارد.
​​​​​​​
همواره برای انتخاب سنگ پله مناسب باید موارد زیر را در نظر بگیرید و به سوالات زیر پاسخ دهید:

1-    کاربری ساختمان مورد نظر چیست؟
2-    این نوع سنگ برای فضای داخلی استفاده می شود یا فضای بیرونی ساختمان؟

با پاسخ به این سوالات و با توجه به ویژگی های گفته شده در بخش قبل، می توان سنگ پله مناسب خود را به راحتی انتخاب نمود.

سنگ پله

سنگ پله مناسب برای فضای بیرونی ساختمان

بیشترین کاربرد این نوع سنگ در راهروهای ساختمان ها می باشد. این بخش از ساختمان به دلیل رفت و آمد بالا و در تماس بودن با تغییرات جوی زیاد دارای اهمیت ویژه ای است و برای انتخاب جنس سنگ باید به این نکات توجه کرد.
سنگ راه پله بایستی علاوه بر جنس مرغوب، مقاومت و دوام بالایی نیز داشته باشد و کمتر دچار لک و آلودگی گردد. علاوه بر این ها، در داخل این نوع سنگ به هیچ وجه نباید آب نفوذ کند.
سنگ گرانیت، تراورتن و مرمریت ممتاز نمونه ای از سنگ های مقاوم برای نمای بیرونی ساختمان می باشند. تجربه نشان داده است که برخی سازندگان و طراحان ساختمان برای کاستن هزینه تمام شده منزل، از مرمریت درجه 2 برای راه پله های فضای بیرونی استفاده می کنند که کار به شدت اشتباهی است.

​​​​سنگ پله مناسب برای فضای داخلی ساختمان

​​​​​​​سنگ پله در فضای داخلی ساختمان به دلیل اینکه به طور مستقیم با نور خورشید، سرما و گرما در تماس نیست، می تواند گستره فراوانی از سنگ ها را شامل شود. بنابراین می توان بسته به سلیقه، طرح و رنگ خواسته شده از سنگ های مرمریت، کریستال، تراورتن و مرمر علاوه بر سنگ گرانیت استفاده نمود.
سنگ های پله مرمریت مرغوب مانند سنگ پله مرمریت پرشین سیلک، مرمریت هرسین، گوهره، پرطاووسی و صلصالی بهترین انتخاب برای فضای داخلی ساختمان می باشد. چرا که علاوه بر زیبایی دلفریب آن ها دارای طرح های منحصر به فردی هستند که می توانید به راحتی متناسب با طراحی داخلی و دکوراسیون منزل و پروژه ساختمانی خود استفاده نمایید.
سنگ مرمریت پرشین سیلک علاوه بر زیبایی خیره کننده که آن را به گزینه مناسبی برای فضاهای داخلی ساختمان تبدیل کرده است؛ به دلیل مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه و قابلیت آب گریزی بالا برای فضاهای خارجی ساختمان ها نیز مناسب است و می توانید به راحتی از آن در تمامی فضاها و نمای ساختمان به مدت طولانی استفاده کنید. این سنگ ساب پذیری بسیار بالایی دارد و علاوه بر جلا و درخشندگی فوق العاده، از استحکام بالایی برخوردار است. سنگ های آهکی و اسلیت ها همانند لایم استون به دلیل تراکم پایین و مقاومت پایین آن ها در برابر ضربه و سایش و جذب بالای آب گزینه مناسبی برای استفاده در راه پله منازل نمی باشند و به مرور زمان جلای خود را از دست می دهند. ولی در صورت اصرار به استفاده از آن، سنگ گوهره و بوژان کیفیت مطلوب تری دارند.

تولید سنگ پله

انواع سنگ های پله

 • سنگ گرانیت:سنگ گرانیت به دلیل هزینه های بالای استخراج، برش و صیقل، به نسبت سنگ های دیگر قیمت بالاتری دارد. اگر به دنبال سنگ ارزان قیمت می گردید، باید دور این سنگ را خط بکشید. سنگ دانه پنبه ای و سفید نطنز نمونه ای از بهترین سنگ های گرانیت مورد استفاده در نمای ساختمان می باشند.​​​​سنگ های گرانیتی مقاومت بالایی در برابر سایش، ضربه، حرارت و نفوذپذیری آب دارند و به همین جهت انتخاب مناسبی به عنوان سنگ پله می باشند. این نوع سنگ مناسب برای سنگ کاری آشپزخانه، راه پله، کف، سنگ فرش و روکش دیوار می باشد و طیف وسیعی از رنگ از جمله سفید، صورتی، خاکستری، قهوه ای تیره و سبز تیره را دربردارد. یکی از نقاط ضعف گرانیت، ذرات آهن موجود در این سنگ می باشد که به مرور در معرض رطوبت زنگ زده و نمای زیبا خود را از دست می دهد.
 • سنگ مرمریت:این سنگ مقاومت عالی در برابر آتش، سایش و ضربه داشته و به علت انعطاف پذیری، استحکام و ظاهر لوکس و زیبای خود از محبوبیت بالایی در بین سایر سنگ های ساختمانی برخوردار است. سنگ مرمریت پرشین سیلک (سیلک امپرادور) تولیدی گروه آتی سنگ به عنوان یکی از بهترین سنگ های ساختمانی برای کاربرد سنگ پله می باشد. از ویژگی های بارز این سنگ می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1-    طول عمر و دوام بالا

2-    ظاهری زیبا و چشم نواز برای استفاده در فضای داخلی و خارجی ساختمان ها
3-    مقاومت بالا در برابر هوازدگی
4-    مقاومت فشاری تا حداکثر 1320 کیلوگرم بر سانتی متر مربع
5-    حداقل مقاومت سایشی 4%
6-     جذب آب ناچیز کمتر از 0.7%
7-    تراکم بالا و تخلخل کمتر از 0.84
8-    ساب پذیری عالی
9-    استفاده از تکنولوژی اپوکسی و UV برای افزایش استحکام و مقاومت سنگ
10-  این سنگ به دلیل کیفیت بالا، جزو پرفروش ترین و محبوب ترین سنگ های ساختمانی مورد استفاده در ایران می باشد.

سنگ مرمریت سیلک امپرادور با زمینه ابر و باد و رنگ طوسی در اندازه های طولی متناسب با نیاز مشتری  موجود می باشد. شما نیز می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در زمینه انتخاب و خرید بهترین سنگ راه پله با کارشناسان و متخصصان آتی سنگ تماس حاصل فرمایید.

 • سنگ کوارتزیت:سنگ کوارتزیت با ظاهری بلوری از دو عنصر کوارتز و سیلیس تشکیل شده است و شامل رنگ های خاکستری روشن، خاکستری تیره و نقره ای می باشد. این سنگ نسبت به مرمر مقاومتر و نسبت به گرانیت نیز از قیمت کمتری برخوردار است. بنابراین قیمت ارزان آن نسبت به گرانیت باعث شده که این سنگ در نمای داخلی و خارجی ساختمان ها بیشتر استفاده شود.
 • سنگ تراورتن:نوعی سنگ آهکی با حفرات بسیار است که به دو صورت خام یا با حفرات پوشیده شده به وسیله رزین و اپوکسی، فرآوری می شود. این سنگ به دلیل قیمت پایین خود بسیار محبوب بوده و از نظر ظاهری شبیه به سنگ مرمریت است. طیف رنگی این سنگ از رنگ عاج فیلی تا قهوه ای طلایی را شامل می شود. همواره به این نکته توجه کنید که احتمال تخریب و خرد شدن این سنگ در صورت رطوبت و رسیدن دمای محیط به دمای انجماد وجود دارد.
 • سنگ مرمر:این سنگ دگرگونی در برابر باران های اسیدی و هوازدگی مقاوم است و به دلیل قیمت بالای آن نسبت به سنگ های ساختمانی دیگر، در ساخت راه پله و دکوراسیون حرم و منازل لوکس بیشتر استفاده می شود. دارای سطحی درخشان و زیبا بوده و دلیل درخشندگی آن، انعکاس داخلی ایجاد شده در سنگ می باشد. معدن هرات بزرگ ترین تولیدکننده مرمر در ایران به شمار می آید. این نوع سنگ ضد آلرژی است و گرد و غبار را در خود نگه نمی دارد بنابراین نگهداری و تمیز کردن آن تنها با یک دستمال مرطوب کافی است.
 • سنگ چینی (کریستال):این سنگ از تبلور سنگ های آهکی تحت حرارت و فشار بالا ایجاد می شود. از ویژگی های این سنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-    مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار. بنابراین برای ساخت راه پله انتخاب مناسبی است.
2-    ساب پذیری عالی
3-    جذب آب پایین
4-    دارای طیف رنگی روشن و سفید

بهترین نوع سنگ پله کدام است؟

همان طور که می دانید بسته به کاربرد سنگ مورد استفاده و ویژگی های خاص هر سنگ، هر یک از بخش های ساختمان نوع سنگ متفاوتی را می طلبد. برای انتخاب بهترین سنگ راه پله نیز باید تمامی پارامترها را سنجید و به طور درست اقدام به خرید کرد.
قیمت سنگ های ساختمانی مناسب کاربرد پله به پارامترهای زیادی بستگی دارد. جنس، کیفیت، اندازه و ضخامت، نوع سنگ و سورت آن، نوع ساب، معدن و … پارامترهای متعددی هستند که بر روی قیمت سنگ تاثیرگذار هستند.
توجه داشته باشید که متناسب با شرایط و ویژگی های مناسب برای سنگ راه پله، مناسب ترین سنگ را انتخاب کنید. سنگ مناسب سنگی است که تمامی پارامترهای گفته شده در بخش های قبل را دارا باشد و علاوه بر این کاملا سالم و بدون ترک خوردگی و شکست باشد. زیرا در صورت وجود ترک، آب داخل سنگ نفوذ کرده و باعث تخریب و از بین رفتن آن در طولانی مدت می شود.

قیمت انواع سنگ پله

قیمت سنگ پله به عوامل مختلفی وابسته است. از جمله عوامل تاثیر گذار می توان به موارد زیر اشاره کرد.

• معدن سنگ

بعضی از معادن به دلیل کیفیت بالای سنگ تولیدی تبدیل به یک برند شده اند و همین عامل سبب شده است که قیمت این گونه سنگ ها بالاتر باشد.

• رنگ و طرح سنگ

هر چه رنگ و طرح سنگ پله خاص تر و کمیاب تر باشد به مراتب قیمت آن نیز بالاتر می باشد. به عنوان مثال رنگ های آبی و قرمز از جمله رنگ های خاص و کمیابی هستند که معمولا نسبت به سایر رنگ ها قیمت بالاتری دارند.

• یکنواختی و شفافیت سنگ

هر چه بافت سنگ یکدست تر باشد و سطح سنگ پله شفاف تر باشد، قیمت آن بیشتر است.

• عدم وجود ناخالصی

همان طور که می دانید وجود لکه ها یا رگه های رنگی به خصوص سیاه در سنگ نشانه ضعف سنگ می باشد چرا که هر چه این رگه ها بیشتر باشد ناخالصی سنگ بیشتر است.

• میزان ساب و پولیش سنگ، سورت دقیق، جنس لقمه‌ها، دقت در برش و گونیا بودن سنگ نیز از عوامل دیگر تاثیر گذار بر قیمت سنگ پله می باشند.

از جمله معروف ترین و بهترین سنگ های پله در بازار فروش می توان به

سنگ پله مهکام
سنگ پله نهبندان آستان
سنگ پله لاشتر
 سنگ پله اداوی
 سنگ پله صلصالی
 سنگ پله گرانیت سفید نطنز
 سنگ پله پرطاووسی
سنگ پله هرسین
 سنگ پله مشکی نجف آباد
 سنگ پله ترامیت بوکان
 سنگ تراورتن آتشکوه
 سنگ تراورتن حاجی آباد

اشاره کرد.​​​​​​​

خرید سنگ پله

نحوه نگهداری سنگ پله
سنگ پله به دلیل تماس بالا ممکن است دچار آسیب و فرسودگی شود اما جای نگرانی نیست چرا که استفاده از سنگ پله باکیفیت می تواند تضمین کننده عمر و ماندگاری بالای آن می باشد. علاوه بر آن در صورت آسیب، از قابلیت ساب زنی برخوردار می باشد.
برای نگهداری و تمیز کردن لکه های موجود بر سطح سنگ پله کافی است که از آب و شوینده ملایم مانند پودر صابون استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید که هیچ وقت از شوینده های اسیدی استفاده نکنید چرا که به مرور زمان باعث خوردگی سنگ می شود.
در این مقاله سعی داشتیم تا شما را با ویژگی ها و خصوصیات سنگ های مختلف پله آشنا کنیم تا با بررسی این ویژگی ها و نکات ذکر شده بتوانید به راحتی سنگ مناسب با ساختمان و هدف خود را انتخاب کنید. امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سنگ های ساختمانی، موجودی، قیمت و نحوه خرید سنگ و همچنین مشاوره رایگان با کارشناسان ما در زمینه خرید و انتخاب سنگ پله مناسب به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.

سوالات متداول سنگ پله

​سنگ پله گرانیت سفید در کجا یافت می‌شود؟

سنگ گرانیت سفید مربوط به شهر نطنز اصفهان است و با توجه به نزدیکی به محموآباد اصفهان به راحتی می‌توان با قیمت مناسب سنگ مورد نظر در آنجا را یافت.

چرا از سنگ پله گوهره زیاد استفاده می‌کنند؟

به دلیل قیمت مناسب سنگ گوهره و رنگ تقریبا یکدستی که دارد مورد توجه سازندگان قرار گرفته است. به خاطر مقاومت فشاری بالا در مکان‌های پر تردد نیز پیشنهاد می‌شود.

​​​​​​​قیمت سنگ پله چقدر است؟

در مقالات پیش‌روی گروه آتی سنگ قطعا مفصل به قیمت انواع سنگ پله خواهیم پرداخت.

محصولات آتی سنگ

مرمریت پرشین سیلک

مرمریت فیوژن

چینی کویر سبز

مرمریت آتی براون

چینی مارون

چینی کانو

آخرین مطالب