​مقدمه و معرفی انواع سنگ‌های چینی 

سنگ های ساختمانی تنوع بسیار بالایی دارند که هر کدام از آن ها ویژگی ‌های مخصوص خود را دارا می باشند. سنگ های ساختمانی برای اصولا برای استحکام و زیبایی استفاده می شوند و این خصوصیات باعث  شده کاربردهای متفاوتی داشته باشند استفاده از آن ها در نمای ساختمان تا سنگ ‌فرش خیابان‌ها  گواه این مسئله است. به صورت کلی برای فرآوری تمامی سنگ های ساختمانی باید قله و کوپ آن از معدن مربوط به سنگبری ها جهت فرآوری انتقال داده شوند تا توسط دستگاه های برش فرآوری و عرضه گردند. سنگ های ساختمانی متریال های طبیعی هستند که مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف دارند از مهمترین ویژگی آن ها همچنان که در بالا اشاره شد زیبایی و استحکام است که باعث افزایش طول عمر ساختمان و ایجاد فضایی دلنشین و زیبا است. سنگ های ساختمانی موادی در دسترس هستند که با رنگ‌ها و جنس های متفاوت در بازار سنگ عرضه می‌گردند فروش سنگ در بازار به صورت متر مربع و طول است که مشتریان بر اساس سلیقه و بودجه خود برای خرید سنگ ساختمانی اقدام می‌کنند.

سنگ چینی یا سنگ کریستال

فراوری انواع سنگ ساختمانی | گروه آتی سنگ

​​فهرست مطالب

سنگ های چینی نیز مانند دیگر سنگ های ساختمانی ویژگی‌های منحصر به فرد و همچنین نقاط ضعفی دارند که ما در این مقاله قصد معرفی کامل سنگ چینی را داریم.

سنگ چینی چیست؟


​​​​​​​سنگ چینی یا سنگ کریستال که در دهه گذشته به این نام نیز شناخته می شود از سنگ های پرکاربرد صنعت ساختمان است و تقریبا تنها سنگی است که در نمای بیرون و دکوراسیون داخلی کاربرد دارد. برای فضای داخلی مناسب است چون مانند گرانیت رادیو اکتیو نیست و برای فضای بیرون مناسب است چون بر عکس مرمریت در برابر شرایط آب و هوایی مقاومت بالایی دارد. سنگ چینی از گروه سنگ های مرمریت است البته با تفاوت های آشکار چون سنگ چینی دارای بلورهای درشت از جنس کلسیت است که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است و با بافتی کاملا بلوری شکل یکدست دارد علاوه بر کلسیت انواع دیگر سنگ های چینی کانی کوارتز نیز وجود دارد که که وجود آن باعث استحکام و سختی بالاتر سنگ چینی می شود.

سنگ های چینی اغلب به رنگ سفید یا خاکستری روشن هستند اما به دلیل وجود کانی های دیگر به رنگ های سبز، صورتی، قرمز، زرد، و کرمی نیز یافت می شوند. به خاطر بعضی ناخالصی ها رگه هایی به رنگ مشکی، زرد و خاکستری در آن پدیدار می شود که هم به نوعی در ایجاد سنگ های بوک مچ یا فورمچ کمک می‌کند که موجب جلب نظر مشتریان می‌گردد و گاها این رگه ها باعث کاهش زیبایی سنگ چینی می‌شوند و در قیمت نهایی تاثیر مستقیم می‌گذارد.

سنگ چینی (crystal) به خاطر استحکام بالا در اکثر فضاهای ساختمان کاربرد دارند. از بخش‌های مرطوب گرفته مانند سرویس بهداشتی و حمام و بخش‌های خشک مثل سنگفرش پذیرایی و نواحی آسیب پذیرتر مانند نمای ساختمان قابل استفاده هستند.  نقطه ضعف سنگ های چینی در تنوع طرح و رنگ است و گرنه خصوصیات فیزیکی این سنگ در مقایسه با تراورتن و گرانیت بسیار عالی است.

ویژگی های سنگ چینی

اگر با در جست وجوی سنگی نازک با مقاومت بسیار بالا هستیم یا اینکه سنگ که قابلیت حکاکی داشته باشد و همیشه در معرض برف و باران باشد انتخاب چه سنگی است؟؟ جواب کاملا مشخص است؛ سنگ چینی!

مزایا سنگ چینی


1-سنگ چینی یا کریستال در برابر شرایط جوی بسیار مقاوم است و به راحتی می‌توان از آن در نمای ساختمان‌ها و سنگ‌فرش خیابان‌ها استفاده کرد

2- سنگ چینی به خاطر رنگ سفید و روشن گرما را به خود جذب نمی‌کند و طبیعتی سرد دارد به همین خاطر در مناطق گرمسیر اکثرا از نمای سنگ چینی استفاده می‌شود.
3-  سنگ چینی مانند سنگ مرمر قابلیت عبور نور را دارد و از این حیث اگر فراوری با کیفیتی داشته باشد رقیب مناسبی برای سنگ مرمر است.
4- مقاومت بسیار بالای آن در برابر نفوذ آب و مواد اسیدی استفاده از آن را در سرویس های بهداشتی بلامانع  کرده است
5- سنگ چینی مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد و به راحتی ترک نمی خورد.
۶- قابلیت حکاکی در سنگ چینی این امکان را برای ساخت مصنوعات سنگی فراهم کرده است.
۷- سنگ چینی مقاومت سایشی بسیار خوبی دارد و از آن می توان در مکان های پر تردد استفاده کرد.

8- قیمت پایین سنگ چینی نسبت به دیگر برندهای سنگ ساختمانی

 معایب سنگ چینی


1-سنگ چینی در طرح و رنگ تنوع ندارد و این عاملی است که از سنگ چینی در دهه گذشته استفاده کمتری شود.
 2-خیلی سخت گیرانه می‌شود چسبندگی سنگ چینی را از معایب آن بر شمرد ولی این نکته را نیز باید متذکر بشویم که چسبندگی آن ما بین سنگ تراورتن و گرانیت است نه آنقدر چسبندگی بالایی مثل تراورتن دارد نه مثل گرانیت آنقدر نچسب که مجبور به پیچ کردن سنگ به ساختمان شویم.
3- ازمد افتادن سنگ چینی نیز از معایب دیگر سنگ چینی است با این که از سنگ‌های بسیار قدیمی صنعت سنگ ایران است و در دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ شمسی از پرکاربردترین سنگ های ساختمانی بود اما به خاطر کم بودن تنوع طرح و رنگ و همچنین پایین بودن کیفیت فراوری از این سنگ چینی کمتر استفاده شد.
با بهبود کیفیت فراوری که در سال های اخیر توجه ویژه ای به این موضوع شده است امید است که سنگ چینی در بازار ایران دوباره مطرح شود و خوش شانسی که برای سنگ تراورتن اتفاق افتاد بار دیگر به سمت سنگ چینی سوق پیدا کند.

سنگ چینی در چه مکان هایی کاربرد دارد؟

در سال های گذشته میزان استفاده از سنگ چینی در ساختمان سازی بسیار گسترده بوده ولی به دلیل مشکلات طرح و رنگ و فراروی توسط سنگ تراورتن و سایر سنگ های ساختمانی جایگزین شد و فراوری و استخراج آن نیز طی سال‌های گذشته به شدت دچار افت شده است. اما مجموعه های بزرگی مانند گروه آتی سنگ تغییراتی در اندیشه احیا سنگ چینی تدابیر مثبتی اندیشده اند. گروه آتی سنگ با بالاتر بردن کیفیت فراوری و عرضه سنگ چینی انحصاری خود با نام کریستال مارون به صورت اسلب و همچنین فورمچ و بوک مچ های بی نظیر گام های بلندی در این عرصه برداشته است.

استفاده از سنگ چینی در فضای خارجی

فارغ از هر سلیقه ای خواص فیزیکی و مکانیکی سنگ چینی این امکان را به ما داده است که در تمامی فضاهای خاجی مانند نمای ساختمان، کفپوش حیات، سنگفرش خیابان، سنگ دیوار و ... آن را به کار برد. طبیعت سرد سنگ چینی به خاطر رنگ روشن خود بیشتر در نمای ساختمان های مناطق گرمسیر استفاده می‌شود. طول عمر سنگ چینی به خاطر مقاومت در برابر هوازدگی و تغییرات جوی بسیار بالا است. نتیجه گیری از این بحث استفاده از سنگ چینی در فضاهای بیرون هیچ ایرادی ندارد و کاملا فنی است.
​​​​​​​

استفاده از سنگ چینی در فضاهای داخل ساختمان

​​​​​​​سنگ های چینی قابلیت عبور نور را از خود دارند و به همین خاطر انتخاب مناسبی برای فضاهای لوکس هستند. این ویژگی تنها منحصر به سنگ های مرمر نیست بلکه اگر سنگ چینی به خوبی فراوری شود رقیب مناسبی برای سنگ های مرمر است اما شایان ذکر است تمام سنگ های چینی این قابلیت را ندارند. اگر دنبال این ویژگی باشید نیاز به هزینه بسیار بالا برای سنگ مرمر نیستید. مسئله ای که تاثیر زیادی را در کاهش استفاده از سنگ های چینی داشته به کار بردن آن در فضاهای درجه چندم بوده است همین نکته باعث شده که برخی گمان کنند این سنگ کیفیت بالایی ندارد. خوشبختانه در چند سال اخیر سنگ چینی با کیفیت بسیار خوبی فراوری می شود و استفاده از آن مزایای فراوانی نیز دارد.

انواع سنگ چینی

سنگ های چینی نیز مانند سنگ های تراورتن، مرمریت و... دارای تنوع بسیار بالایی هستند و به همان نسبت ویژگی ها و قیمت های  متفاوتی نیز دارند در اینجا به معرفی چند سنگ چینی معروف می پردازیم.

سنگ چینی نی ریز


سنگ چینی نیریز با زمینه سفید و خطوط مشکی از سنگ های قدیمی ایران است که در سال های گذشته بسیار محبوب بوده و از پر مصرف ترین سنگ های ایران بوده است. چینی نی ریز با دارا بودن کریستال ها یا بلورهای ریز بسیار مقاوم بوده و ساب پذیری عالی دارد از ویژگی های دیگر آن به جذب آب پایین، مقاومت فشاری بالاف و مقاومت سایشی آن باید اشاره کرد. در دهه هشتاد چینی نی ریز  بصورت طولی و فرشی فرآوری میگردید ولی خوشبختانه در سال های اخیر  این سنگ توسط اره بصورت اسلب نیز فرآوری میگردد. و با دارار بودن خط های مشکی طرح های بوک مچ و فورمچ بسیار زیبایی را خلق می کند. اخیرا چینی نی ریز به عنوان سنگ کف و دیواره های لابی و سنگ کف سالن های مجلل  و تالارها استفاده می شود.

کاربرد سنگ چینی نی ریز

 
از سنگ چینی نی ریز در دیواره های داخلی ساختمان (نمای داخلی)، سنگفرش واحد های تجاری و اداری، سرویس بهداشتی، سنگفرش واحدهای مسکونی، نمای بیرونی ساختمان، کانتر آشپزخانه، سنگفرش پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرد.
معادن سنگ چینی نی ریز در فاصله 45 کیلومتری شهر نی ریز به سمت شهرستان بختگان و در منطقه تنگ حنا واقع گردیده اند.


قیمت سنگ چینی نی ریز


قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد:

طرح و رنگ ان
سایز اسلب فراوری شده (هر چه سایز اسلب کوچکتر باشد قیمت آن پایین تر است)
ضخامت سنگ
بوک مچ یا فورمچ بودن سنگ چینی
کیفیت فراوری سنگ چینی

کریستال مارون

سنگ کریستال مارون در واقع از یکی از معادن سنگ چینی نی ریز واقع در معادن تنگ حنا می باشد که توسط گروه آتی سنگ به صورت انحصاری فراوری و عرضه می گردد. کیفیت بالای فراوری و سنگ کریستال مارون توجه زیادی را به خود جلب کرده است گروه آتی سنگ با در دست داشتن دستگاه های پیشرفته برش و فراوری از بزرگترین تولیدکنندگان صنعت سنگ ایران می باشد و یکی از محصولات انحصاری خود را با نام کریستال مارون به بازار عرضه کرده است.


کریستال کانو


کریستال کانو نیز مانند کریستال مارون از نوع سنگ های چینی انحصاری گروه آتی سنگ است زمینه ی این سنگ به رنگ آبی است و در اندازه های اسلب و تایل فراوری و عرضه می گردد. 

انواع دیگر سنگ چینی به شرح زیر است:

 
سنگ چینی ابری بروجرد

سنگ چینی ازنا
سنگ چینی اسپرلوس
سنگ چینی پالساندرو ( دیپسکو )
سنگ چینی سایمان
سنگ چینی سفید الیگودرز
سنگ چینی مشکی الیگودرز
سنگ چینی سیرجان یا سنگ چینی قدمگاه با زمینه سفید
سنگ چینی مشکی سیرجان


قیمت سنگ چینی

قیمت سنگ چینی مانند دیگر سنگ های ساختمانی به عوامل مختلفی بستگی دارد از از متراژ مورد نیاز پیمانکار گرفته تا نوع فراوری، اندازه اسلب، ضخامت سنگ، بوک مچ یا فورمچ بودن سنگ و بسیار از عواملی که در هنگام خرید باید به آن ها توجه کرد.

شما می توانید برای استعلام قیمت انواع سنگ کریستال فراوری شده توسط گروه سنگ با ما در تماس باشید.

سنگ چینی یا سنگ مرمر کدام بهتر است؟

رنگ‌بندی سنگ چینی و سنگ مرمر

همچنان که در توضیحات آمده است رنگ سنگ چینی خالص اغلب سفید و بلورین است اما در رنگ‌های دیگری که به ندرت یافت می‌شوند مثل خاکستری، سبز، صورتی، قرمز، زرد و کرمی نیز وجود دارد دلیل اصلی این ترکیب رنگوجود کانی های مختلف در سنگ چینی است.
اگر در ترکیب سنگ مرمر اکسید آهن آبدار وجود داشته باشد رنگ سنگ مرمر در طیف قهوه‌ای ، نارنجی و زرد خواهد بود اما اگر در ترکیب اکسید آهن بدون آب وجود داشته باشد رنگ سنگ مرمر در طیف قرمز و صورتی خواهد بود. اگر سنگ مرمر حاوی منگنز باشد رنگ سنگ مرمر در طرف طوسی، خاکستری و سیاه خواهد بود. ممکن است سنگ مرمر رگه دار ، راه راه ، موج دار و یا خال دار باشد که به دلیل وجود ناخالصی ها در آن است.​​​​​​​
در نتیجه بسته به نوع کانی‌کوجود در سنگ مرمر و چینی رنگ‌ آن‌ها نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد به همین خاطر است که سنگ‌های در نقاط مختلف با اینکه از یک خانواده هستند اما ترکیب رنگ متفاوتی دارند.

تفاوت سنگ چینی با سنگ تراورتن

 سنگ‌های چینی از نظر رنگ، کاربرد و ساختار با سنگ تراورتن تفاوت‌های بنیادین دارند.

تفاوت در ماهیت و ساختار سنگ چینی و تراورتن
سنگ چینی همانطور که بیان شد از سری سنگ‌های آهکی دگرگون شده با بلورهای درشت است که کانی اصلی آن کلسیت است. در بعضی از سنگ‌های چینی کانی کوارتز وجود دارد که موجب استحکام بیشتر سنگ چینی  می‌شود. اما سنگ تراورتن سنگی است آهکی – رسوبی ست که از رسوبات  رودخانه ها بدست می‌آید. در داخل سنگ‌های  تراورتن رنگدانه‌ی اکسید اهن وجود دارند که باعث ایجاد رنگ قرمز لیمویی و رنگ گردویی در داخل سنگ می شود.
 ضخامت سنگهای تراورتن بسیار زیاد است از چند متر گرفته تا حدود 100 متر است. 
​​​​​​​

تفاوت در رنگ سنگ‌های تراورتن و چینی 

رنگ سنگ چینی خالص، سفید و بلورین است اما در رنگ‌های دیگری نیز موجود است مانند خاکستری روشن تا تیره، سبز، صورتی، قرمز، زرد و کرمی و دلیل اصلی این رنگ بندی وجود کانی‌های مختلف در سنگ چینی است.
سنگ های تراورتن از لحاظ رنگ بندی بسیار متنوع هستند درواقع این سنگ های ساختمانی در طبیعت به رنگ های سفید، کرم، شکلاتی، قرمز، گردویی، زرد، لیمویی، سیلور و شکلاتی هستند.

سایر عکس ها

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش