AtiStoneGroup

مقالات و نوشته ها

صفحه اصلی / وبلاگ

انواع سنگ چینی یا سنگ کریستال

یکی از پارامترهای مهم و تاثیرگذار در انتخاب سنگ‌های ساختمانی رنگ آن‌هاست چون جنبه‌های بصری سنگ‌های ساختمانی بسیار مورد توجه است. و رنگ از مهمترین عناصر جنبه بصری است که تاثیر زیادی در طراحی و روحیه افراد مختلف دارد. رنگ سفید رنگی است که به افراد احساس تمیزی و پاک بودن و اعتماد به نفس را می‌دهد. سنگ‌های مختلفی وجود دارند که دارای زمینه‌ی سفید هستند و در انواع معماری‌های استفاده می‌شوند از جمله سنگ‌هایی که زمینه سفید در آن‌ها یافت می‌شود سنگ‌هایی مثل تراورن، چینی، اونیکس هستند. در این مقاله از گروه آتی سنگ به معرفی سنگ چینی که یکی از جذاب‌ترین سنگ‌های سفید است پرداخته شده است.
سنگ چینی

آنچه در این مقاله میخوانید

سنگ های ساختمانی تنوع بسیار بالایی دارند که هر کدام از آن ها ویژگی ‌های مخصوص خود را دارا می باشند. سنگ های ساختمانی برای اصولا برای استحکام و زیبایی استفاده می شوند و این خصوصیات باعث  شده کاربردهای متفاوتی داشته باشند استفاده از آن ها در نمای ساختمان تا سنگ ‌فرش خیابان‌ها  گواه این مسئله است. به صورت کلی برای فرآوری تمامی سنگ های ساختمانی باید قله و کوپ آن از معدن مربوط به سنگبری ها جهت فرآوری انتقال داده شوند تا توسط دستگاه های برش فرآوری و عرضه گردند. سنگ های ساختمانی متریال های طبیعی هستند که مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف دارند از مهمترین ویژگی آن ها همچنان که در بالا اشاره شد زیبایی و استحکام است که باعث افزایش طول عمر ساختمان و ایجاد فضایی دلنشین و زیبا است. سنگ های ساختمانی موادی در دسترس هستند که با رنگ‌ها و جنس های متفاوت در بازار سنگ عرضه می‌گردند فروش سنگ در بازار به صورت متر مربع و طول است که مشتریان بر اساس سلیقه و بودجه خود برای خرید سنگ ساختمانی اقدام می‌کنند.

سنگ چینی نیز مانند دیگر سنگ های ساختمانی ویژگی‌های منحصر به فرد و همچنین نقاط ضعفی دارند که ما در این مقاله قصد معرفی کامل این سنگ را داریم.

سنگ چینی چیست؟


​​​​​​​سنگ چینی یا سنگ کریستال که در دهه گذشته به این نام نیز شناخته می شود از سنگ های پرکاربرد صنعت ساختمان است و تقریبا تنها سنگی است که در نمای بیرون و دکوراسیون داخلی کاربرد دارد. برای فضای داخلی مناسب است چون مانند گرانیت رادیو اکتیو نیست و برای فضای بیرون مناسب است چون بر عکس مرمریت در برابر شرایط آب و هوایی مقاومت بالایی دارد. این سنگ از گروه سنگ های مرمریت است البته با تفاوت های آشکار چون دارای بلورهای درشت از جنس کلسیت است که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است و با بافتی کاملا بلوری شکل یکدست دارد علاوه بر کلسیت انواع دیگر کانی کوارتز نیز وجود دارد که که وجود آن باعث استحکام و سختی بالاتر می شود.

این سنگ‌ها اغلب به رنگ سفید یا خاکستری روشن هستند اما به دلیل وجود کانی های دیگر به رنگ های سبز، صورتی، قرمز، زرد، و کرمی نیز یافت می شوند. به خاطر بعضی ناخالصی ها رگه هایی به رنگ مشکی، زرد و خاکستری در آن پدیدار می شود که هم به نوعی در ایجاد سنگ های بوک مچ یا فورمچ کمک می‌کند که موجب جلب نظر مشتریان می‌گردد و گاها این رگه ها باعث کاهش زیبایی می‌شوند و در قیمت نهایی تاثیر مستقیم می‌گذارد.

سنگ چینی (crystal) به خاطر استحکام بالا در اکثر فضاهای ساختمان کاربرد دارند. از بخش‌های مرطوب گرفته مانند سرویس بهداشتی و حمام و بخش‌های خشک مثل سنگفرش پذیرایی و نواحی آسیب پذیرتر مانند نمای ساختمان قابل استفاده هستند.  نقطه ضعف این سنگ در تنوع طرح و رنگ است و گرنه خصوصیات فیزیکی این سنگ در مقایسه با تراورتن و گرانیت بسیار عالی است.

سنگ چینی

ویژگی های سنگ چینی

اگر با در جست وجوی سنگی نازک با مقاومت بسیار بالا هستیم یا اینکه سنگ که قابلیت حکاکی داشته باشد و همیشه در معرض برف و باران باشد انتخاب چه سنگی است؟؟ جواب کاملا مشخص است؛ سنگ چینی!

مزایا استفاده از سنگ کریستال


1- در برابر شرایط جوی بسیار مقاوم است و به راحتی می‌توان از آن در نمای ساختمان‌ها، سنگ پله و سنگ‌فرش خیابان‌ها استفاده کرد

2- به خاطر رنگ سفید و روشن گرما را به خود جذب نمی‌کند و طبیعتی سرد دارد به همین خاطر در مناطق گرمسیر اکثرا از نمای چینی استفاده می‌شود.
3-  این سنگ مانند سنگ مرمر قابلیت عبور نور را دارد و از این حیث اگر فراوری با کیفیتی داشته باشد رقیب مناسبی برای سنگ مرمر است.
4- مقاومت بسیار بالای آن در برابر نفوذ آب و مواد اسیدی استفاده از آن را در سرویس های بهداشتی بلامانع  کرده است
5- مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد و به راحتی ترک نمی خورد.
۶- قابلیت حکاکی این امکان را برای ساخت مصنوعات سنگی فراهم کرده است.
۷- مقاومت سایشی بسیار خوبی دارد و از آن می توان در مکان های پر تردد استفاده کرد.

8- قیمت پایین نسبت به دیگر برندهای سنگ ساختمانی

 معایب سنگ کریستال


1-در طرح و رنگ تنوع ندارد و این عاملی است که از سنگ چینی در دهه گذشته استفاده کمتری شود.
 2-خیلی سخت گیرانه می‌شود چسبندگی را از معایب آن بر شمرد ولی این نکته را نیز باید متذکر بشویم که چسبندگی آن ما بین سنگ تراورتن و گرانیت است نه آنقدر چسبندگی بالایی مثل تراورتن دارد نه مثل گرانیت آنقدر نچسب که مجبور به پیچ کردن سنگ به ساختمان شویم.
3- ازمد افتادن نیز از معایب دیگر آن است با این که از سنگ‌های بسیار قدیمی صنعت سنگ ایران است و در دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ شمسی از پرکاربردترین سنگ های ساختمانی بود اما به خاطر کم بودن تنوع طرح و رنگ و همچنین پایین بودن کیفیت فراوری کمتر استفاده شد.
با بهبود کیفیت فراوری که در سال های اخیر توجه ویژه ای به این موضوع شده است امید است که در بازار ایران دوباره مطرح شود و خوش شانسی که برای سنگ تراورتن اتفاق افتاد بار دیگر به سمت این سنگ سوق پیدا کند.

سنگ کریستال

اسلب های سنگ چینی

با توجه به توضیحات داده شده در مورد سنگ‌های چینی یا کریستال، انواع این سنگ‌ها به دلیل داشتن رگه و طرح های متمایز به صورت اسلب نیز قابل فراوری هستند و در مکان‌هایی مثل کف و دیوار سرویس‌های بهداشتی، سنگفرش ساختمان‌ها و کانتر آشپزخانه بسیار پرکاربرد هستند. همچنین مهمترین موضوعی که می‌توان اشاره کرد فراوری اسلب این سنگ درطرح‌های بوک مچ و فورمچ است که به دیوار و کف زیبایی منحصربه‌فردی می‌بخشد.
در برخی از سنگ‌های چینی ناخالصی‌هایی وجود دارد که رگه‌هایی به رنگ‌های مشکی، زرد، خاکستری در سطح سطح می‌توان مشاهده کرد. اسلب‌های بوک مچ و فور مچ سنگ‌های چینی نی‌ریز، مشهد و الیگودرز به خاطر همین ناخالصی‌ها در سطح آن‌ها طرح های بسیار زیبایی پدیدار می‌شود که جذابیت این سنگ را دوچندان می‌کند.

سنگ چینی در چه مکان هایی کاربرد دارد؟

در سال های گذشته میزان استفاده در ساختمان سازی بسیار گسترده بوده ولی به دلیل مشکلات طرح و رنگ و فراروی توسط سنگ تراورتن و سایر سنگ های ساختمانی جایگزین شد و فراوری و استخراج آن نیز طی سال‌های گذشته به شدت دچار افت شده است. اما مجموعه های بزرگی مانند گروه آتی سنگ تغییراتی در اندیشه احیا این سنگ تدابیر مثبتی اندیشده اند. گروه آتی سنگ با بالاتر بردن کیفیت فراوری و عرضه سنگ چینی انحصاری خود با نام کریستال مارون به صورت اسلب و همچنین فورمچ و بوک مچ های بی نظیر گام های بلندی در این عرصه برداشته است.

استفاده از سنگ چینی در فضای خارجی

فارغ از هر سلیقه ای خواص فیزیکی و مکانیکی این امکان را به ما داده است که در تمامی فضاهای خاجی مانند نمای ساختمان، کفپوش حیات، سنگفرش خیابان، سنگ پله، سنگ دیوار و سنگ استخر و … آن را به کار برد. طبیعت سرد سنگ چینی به خاطر رنگ روشن خود بیشتر در نمای ساختمان های مناطق گرمسیر استفاده می‌شود. طول عمر سنگ چینی به خاطر مقاومت در برابر هوازدگی و تغییرات جوی بسیار بالا است. نتیجه گیری از این بحث استفاده از این سنگ در فضاهای بیرون هیچ ایرادی ندارد و کاملا فنی است.
​​​​​​​

استفاده از سنگ چینی در فضاهای داخل ساختمان

​​​​​​​این سنگ‌ها قابلیت عبور نور را از خود دارند و به همین خاطر انتخاب مناسبی برای فضاهای لوکس هستند. این ویژگی تنها منحصر به سنگ های مرمر نیست بلکه اگر سنگ چینی به خوبی فراوری شود رقیب مناسبی برای سنگ های مرمر است اما شایان ذکر است تمامشان این قابلیت را ندارند. اگر دنبال این ویژگی باشید نیاز به هزینه بسیار بالا برای سنگ مرمر نیستید. مسئله ای که تاثیر زیادی را در کاهش استفاده از این نوع سنگ داشته به کار بردن آن در فضاهای درجه چندم بوده است همین نکته باعث شده که برخی گمان کنند این سنگ کیفیت بالایی ندارد. خوشبختانه در چند سال اخیر سنگ چینی با کیفیت بسیار خوبی فراوری می شود و استفاده از آن مزایای فراوانی نیز دارد.

سنگ کریستال کانو

انواع سنگ چینی

سنگ‌های کریستال نیز مانند سنگ های تراورتن، مرمریت و… دارای تنوع بسیار بالایی هستند و به همان نسبت ویژگی ها و قیمت های  متفاوتی نیز دارند در اینجا به معرفی چند  نوع معروف آن می‌پردازیم.

سنگ چینی نی ریز


چینی نیریز با زمینه سفید و خطوط مشکی از سنگ های قدیمی ایران است که در سال های گذشته بسیار محبوب بوده و از پر مصرف ترین سنگ های ایران بوده است و با دارا بودن کریستال ها یا بلورهای ریز بسیار مقاوم بوده و ساب پذیری عالی دارد از ویژگی های دیگر آن به جذب آب پایین، مقاومت فشاری بالاف و مقاومت سایشی آن باید اشاره کرد. در دهه هشتادبیشتر بصورت طولی و فرشی فرآوری می‌گردید ولی خوشبختانه در سال های اخیر  این سنگ توسط اره بصورت اسلب نیز فرآوری میگردد. و با دارار بودن خط های مشکی طرح های بوک مچ و فورمچ بسیار زیبایی را خلق می کند. اخیرا این سنگ با سابقه به عنوان سنگ کف و دیواره های لابی و سنگ کف سالن های مجلل و تالارها استفاده می‌شود.

کاربرد چینی نی ریز

 
می‌توان از این سنگ در دیواره های داخلی ساختمان (نمای داخلی)، سنگفرش واحد های تجاری و اداری، سرویس بهداشتی، سنگفرش واحدهای مسکونی، نمای بیرونی ساختمان، کانتر آشپزخانه، سنگفرش پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرد.
معادن چینی نی ریز در فاصله 45 کیلومتری شهر نی ریز به سمت شهرستان بختگان و در منطقه تنگ حنا واقع گردیده اند.

قیمت سنگ چینی نی ریز


قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد:

طرح و رنگ ان
سایز اسلب فراوری شده (هر چه سایز اسلب کوچکتر باشد قیمت آن پایین تر است)
ضخامت سنگ
بوک مچ یا فورمچ بودن 
کیفیت فراوری 

کریستال مارون

سنگ کریستال مارون در واقع از یکی از معادن سنگ چینی نی ریز واقع در معادن تنگ حنا می باشد که توسط گروه آتی سنگ به صورت انحصاری فراوری و عرضه می گردد. کیفیت بالای فراوری و استفاده از اپوکسی و چسب و تور در تمامی ابعاد باعث شده سنگ کریستال مارون توجه زیادی را به خود جلب کند. گروه آتی سنگ با در دست داشتن دستگاه های پیشرفته برش و فراوری از بزرگترین تولیدکنندگان صنعت سنگ ایران می باشد و یکی از محصولات انحصاری خود را با نام کریستال مارون به بازار عرضه کرده است.

کریستال کانو


کریستال کانو نیز مانند کریستال مارون از نوع سنگ های  انحصاری گروه آتی سنگ است زمینه ی این سنگ به رنگ آبی است و در اندازه های اسلب و تایل فراوری و عرضه می گردد.

انواع دیگر سنگ چینی پرطرفدار در ایران:


الیگودرز: این سنگ رنگ روشن(سفید) با رگه های خاکستری و مشکی ، بسیار براق و درخشنده ، منعکس کننده نور، به شکل اسلب در طرح بوک مچ و فورمچ، جزء سنگهای صادراتی و مطرح جهان، صیقل پذیری بالا، مقاومت سایشی و فشار بالا، جذب آب پایین، قیمت مناسب، وزن مخصوص کم
کاربرد: نمای خارجی و دیوارهای داخلی ساختمانها و سالنها، سنگ فرش

ازنا: از معادن لرستان استخراج می شود، ریز بلور، رنگ خالص آن سفید و ناخالص آن به رنگ خاکستری، مشکی، سبز، صورتی، قرمز و کرم، بسیار براق، جذب آب پایین، وزن مخصوص کم، مقاومت سایشی و فشار بالا
کاربرد: سنگ روی کابینت، کف و دیوارداخلی ساختمانهای مسکونی، اداری و تجاری

قروه: قروه یا سایمان، رنگ خالص آن سفید و براق و ناخالص آن به طیف تیره، بافت کریستالی درشت، کیفیت بالا و قیمت مناسب، مقاوم در برابر سایش و فشار
چینی مشهد: رنگ سفید با رگه های طوسی، مقاومت سایشی و فشار بالا، براق و درخشان
کاربرد: در فضاهای داخلی ساختمان

لایبید: به رنگ سفید با رگه های خاکستری و مشکی، مقاوم در برابر فشار و سایش، جذب آب پایین، صیقل پذیری بالا

انواع سنگ چینی خارجی:


کارارا: از معادن شهر کارارا در ایتالیا استخراج می شود، رنگ روشن با رگه های طوسی
کاربرد: کانتر آشپزخانه و صفحه کابینت، ساخت مجسمه

تعداد زیادی از مجسمه های ساخته شده در ایتالیا و دیگر نقاط جهان با این سنگ بوده به عنوان مثال: ساختمان کنگره در آمریکا، دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون آمریکا، یادبود شاه ادوارد در انگلیس، مسجد شیخ زاید در دبی، مجسمه فردوسی در میدان فردوسی تهران
​​​​​​​
مارمارا: این سنگ از معادن ترکیه استخراج می‌شود، رنگ سفید و طوسی با رگه‌های خاکستری، بسیار مقاوم، جذب آب پایین
کاربرد: بیشتر کانتر آشپزخانه

چینی هرات: این سنگ از معادن کشور افغانستان استخراج می‌شود و به رنگ روشن همراه با رگه‌های صورتی و سبز، نوع فرآوری آن اسلب است.

کالاکاتا: از پرمصرف ترین و چشم نوازترین سنگ‌های چینی است و از معادن کشور ایتالیا استخراج می شود، رنگ آن سفید با رگه های منحنی مشکی یا خاکستری یا طلایی، شفافیت بسیار بالا، قیمت نسبتا بالا
 

قیمت سنگ چینی

قیمت این سنگ مانند دیگر سنگ‌های ساختمانی به عوامل مختلفی بستگی دارد از از متراژ مورد نیاز پیمانکار گرفته تا نوع فراوری، اندازه اسلب، ضخامت سنگ، بوک مچ یا فورمچ بودن سنگ و بسیار از عواملی که در هنگام خرید باید به آن ها توجه کرد.

شما می توانید برای استعلام قیمت انواع سنگ کریستال فراوری شده توسط گروه سنگ با ما در تماس باشید.

سنگ چینی یا سنگ مرمر کدام بهتر است؟

رنگ‌بندی سنگ چینی و سنگ مرمر

همچنان که در توضیحات آمده است رنگ سنگ چینی خالص اغلب سفید و بلورین است اما در رنگ‌های دیگری که به ندرت یافت می‌شوند مثل خاکستری، سبز، صورتی، قرمز، زرد و کرمی نیز وجود دارد دلیل اصلی این ترکیب رنگوجود کانی های مختلف در سنگ چینی است.
اگر در ترکیب سنگ مرمر اکسید آهن آبدار وجود داشته باشد رنگ سنگ مرمر در طیف قهوه‌ای ، نارنجی و زرد خواهد بود اما اگر در ترکیب اکسید آهن بدون آب وجود داشته باشد رنگ سنگ مرمر در طیف قرمز و صورتی خواهد بود. اگر سنگ مرمر حاوی منگنز باشد رنگ سنگ مرمر در طرف طوسی، خاکستری و سیاه خواهد بود. ممکن است سنگ مرمر رگه دار ، راه راه ، موج دار و یا خال دار باشد که به دلیل وجود ناخالصی ها در آن است.​​​​​​​
در نتیجه بسته به نوع کانی‌کوجود در سنگ مرمر و چینی رنگ‌ آن‌ها نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد به همین خاطر است که سنگ‌های در نقاط مختلف با اینکه از یک خانواده هستند اما ترکیب رنگ متفاوتی دارند.

تفاوت سنگ چینی با سنگ ت​​​​​​​راورتن

 سنگ‌های کریستال از نظر رنگ، کاربرد و ساختار با سنگ تراورتن تفاوت‌های بنیادین دارند.

تفاوت در ماهیت و ساختار سنگ چینی و تراورتن

سنگ چینی همانطور که بیان شد از سری سنگ‌های آهکی دگرگون شده با بلورهای درشت است که کانی اصلی آن کلسیت است. در بعضی از سنگ‌های چینی کانی کوارتز وجود دارد که موجب استحکام بیشتر سنگ چینی  می‌شود. اما سنگ تراورتن سنگی است آهکی – رسوبی ست که از رسوبات  رودخانه ها بدست می‌آید. در داخل سنگ‌های  تراورتن رنگدانه‌ی اکسید اهن وجود دارند که باعث ایجاد رنگ قرمز لیمویی و رنگ گردویی در داخل سنگ می شود.
 ضخامت سنگهای تراورتن بسیار زیاد است از چند متر گرفته تا حدود 100 متر است. 

تفاوت در رنگ سنگ‌های تراورتن و چینی 

رنگ سنگ چینی خالص، سفید و بلورین است اما در رنگ‌های دیگری نیز موجود است مانند خاکستری روشن تا تیره، سبز، صورتی، قرمز، زرد و کرمی و دلیل اصلی این رنگ بندی وجود کانی‌های مختلف در سنگ چینی است.
سنگ های تراورتن از لحاظ رنگ بندی بسیار متنوع هستند درواقع این سنگ های ساختمانی در طبیعت به رنگ های سفید، کرم، شکلاتی، قرمز، گردویی، زرد، لیمویی، سیلور و شکلاتی هستند.

محصولات آتی سنگ

مرمریت پرشین سیلک

مرمریت فیوژن

چینی کویر سبز

مرمریت آتی براون

چینی مارون

چینی کانو

آخرین مطالب